DEERLIJK

13 AUGUSTUS 2025

 

AANWEZIG

 

Burgemeester: Louis Vanderbeken

Schepenen: Claude Croes, Regine Rooryck, Jo Tijtgat, Lies De Witte, Marleen Prat

Wnd. algemeen directeur: Tine Degloire

 

VERONTSCHULDIGD

 

Algemeen directeur: Karel Bauters

Claude Croes, schepen verlaat de zitting vanaf punt C.10.

Marleen Prat, schepen verlaat de zitting vanaf punt C.10.

Claude Croes, schepen vervoegt de zitting vanaf punt C.11.

Jo Tijtgat, schepen verlaat de zitting vanaf punt C.11.

Marleen Prat, schepen vervoegt de zitting vanaf punt C.11.

Jo Tijtgat, schepen vervoegt de zitting vanaf punt C.12.

 

 

 

 

Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.1. College van burgemeester en schepenen - verslag van de zitting van 23 juli 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd het verslag van de vorige zitting goed te keuren.

 

Motivering

 

Het college van burgemeester en schepenen overloopt het verslag van de zitting van 23 juli 2025.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 50 Decreet Lokaal Bestuur

 

Adviezen

 

Er zijn geen adviezen nodig.

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit het verslag van de zitting van 23 juli 2025 goed te keuren.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.2. Aankoop stoelen buurthuis De Wieke - gunning - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd de aankoop van 200 nieuwe stoelen voor buurthuis De Wieke goed te keuren.

 

Motivering

 

De huidige stapelstoelen in het buurthuis De Wieke zijn verouderd en vertonen duidelijke gebruikssporen. Sommige stoelen zijn versleten of beschadigd wat het zitcomfort van de bezoekers van het buurthuis niet ten goede komt. Bijgevolg is het noodzakelijk om te investeren in nieuwe stoelen.

 

In het kader van de opdracht “Aankoop stoelen buurthuis De Wieke” werd een prijsvraag uitgestuurd door de teamcoach van het vrijetijdspunt.

 

De uitgave voor deze opdracht wordt geraamd op 20.000,00 euro excl. btw of 24.200,00 euro incl. 21% btw.

 

Er wordt voorgesteld de opdracht tot stand te brengen bij wijze van de aanvaarde factuur (overheidsopdracht van beperkte waarde).

 

Volgende ondernemers werden uitgenodigd om deel te nemen aan deze opdracht:

        Inofec BV, Deinsesteenweg 77 te 8700 Tielt;

        Didakta BV, Hille-Zuid 1A te 8750 Wingene;

        Metafox NV, Stationsstraat 176 te 8850 Ardooie.

 

Er werden 2 offertes ontvangen :

        Metafox NV, Stationsstraat 176 te 8850 Ardooie;

        Didakta BV, Hille-Zuid 1A te 8750 Wingene;

 

De stoelen werden uitgebreid getest door het personeel van de dienst Vrije Tijd. Uit de test kwam de stoel van Metafox NV duidelijk als beste naar voren.

 

De ontwerper stelt voor om, rekening houdende met het voorgaande, deze opdracht te gunnen aan Metafox NV, Stationsstraat 176 te 8850 Ardooie tegen het nagerekende offertebedrag van 13.325,40 euro excl. btw of 16.123,73 euro incl. 21% btw.

 

Voor deze uitgave is krediet voorzien in het investeringsbudget van 2025, op jaarbudgetrekening 0705-00/23000000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN (actie GBB).

 

Juridische gronden

 

   Algemene basisbevoegdheid: Decreet Lokaal Bestuur van 22 december 2017 en latere wijzigingen, inzonderheid artikel 56, § 3, 5°, waarbij wordt bepaald dat het college van burgemeester en schepenen bevoegd is voor de vaststelling van de wijze van gunning en de voorwaarden van overheidsopdrachten als het gaat om een opdracht van dagelijks bestuur;

   Andere:

        De wet van 29 juli 1991 betreffende de uitdrukkelijke motiveringsplicht van bestuurshandelingen, en latere wijzigingen.

        Het Bestuursdecreet van 7 december 2018.

        Het Decreet Lokaal Bestuur van 22 december 2017 en latere wijzigingen, meer bepaald artikelen 326 tot en met 341 betreffende het bestuurlijk toezicht.

        De wet van 17 juni 2013 betreffende de motivering, de informatie en de rechtsmiddelen inzake overheidsopdrachten, bepaalde opdrachten voor werken, leveringen en diensten en concessies, en latere wijzigingen.

        De wet van 17 juni 2016 en latere wijzigingen inzake overheidsopdrachten, meer bepaald artikel 92 (de geraamde waarde excl. btw bereikt de drempel van 30.000,00 euro niet).

        Het koninklijk besluit van 14 januari 2013 tot bepaling van de algemene uitvoeringsregels van de overheidsopdrachten, en latere wijzigingen.

        Het koninklijk besluit van 18 april 2017 betreffende plaatsing overheidsopdrachten klassieke sectoren, en latere wijzigingen.

        Besluit van de gemeenteraad van 28 mei 2020 houdende vaststelling van de opdrachten voor werken, leveringen en diensten die beschouwd worden als opdrachten van dagelijks bestuur;

 

Adviezen

 

De teamcoach vrijetijdspunt verleent positief advies.

 

Financiën

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Bestelbedrag

13.325,40 euro excl. btw of 16.123,73 euro incl. btw

Actie

Verrichtingen zonder beleidsdoelstellingen (GBB)

Jaarbudgetrekening

0705-00/23000000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN

Visum

G-2025-29 dd. 15/07/2025

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Bovengenoemde opdracht komt tot stand bij wijze van de aanvaarde factuur (overheidsopdracht van beperkte waarde).

 

Artikel 2

 

Deze opdracht wordt gegund aan Metafox NV, Stationsstraat 176 te 8850 Ardooie tegen het nagerekende offertebedrag van 13.325,40 euro excl. btw of 16.123,73 euro incl. 21% btw.

 

Artikel 3

 

De betaling zal gebeuren overeenkomstig de bepalingen voorzien in de offerte en met het krediet ingeschreven in het investeringsbudget van 2025, op jaarbudgetrekening 0705-00/23000000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN (actie GBB).

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.3. Aankoop en levering van dranken voor gemeentelijke gebouwen 2025-2027 - gunning - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd de gunning van de opdracht “Aankoop en levering van dranken voor gemeentelijke gebouwen 2025-2027” goed te keuren.

 

Motivering

 

In het kader van de opdracht “Aankoop en levering van dranken voor gemeentelijke gebouwen 2025-2027” werd een bestek met nr. 2025-13 opgesteld door de deskundige aankoop, contracten & verzekeringen.

 

De uitgave voor deze opdracht wordt geraamd op 167.746,65 euro excl. btw of 191.965,68 euro incl. btw.

 

Het college van burgemeester en schepenen verleende in zitting van 11 juni 2025 goedkeuring aan de lastvoorwaarden, de raming en de plaatsingsprocedure van deze opdracht, met name de vereenvoudigde onderhandelingsprocedure met voorafgaande bekendmaking.

 

De aankondiging van opdracht in dossier 1116361 werd gepubliceerd op 12 juni 2025 op nationaal niveau.

 

De offertes dienden het bestuur ten laatste op 30 juni 2025 om 10.00 uur te bereiken.

 

De verbintenistermijn van 90 kalenderdagen eindigt op 28 september 2025.

 

Er werden 2 offertes ontvangen :

        Drankcenter Schotte NV, Bieststraat 6 te 8790 Waregem (130.178,10 euro excl. btw of 149.082,78 euro incl. btw);

        Horeca Logistics Services West NV, Diesveldstraat 24 te 8540 Deerlijk (209.028,29 euro excl. btw of 238.231,84 euro incl. btw);

 

Er werd een best and final offer gevraagd in het kader van de onderhandelingen en de offertes hiervoor dienden het bestuur ten laatste op 8 augustus 2025 om 12.00 uur te bereiken.

 

De eventuele onderhandelingen en verbeteringen resulteerden in volgende eindoffertes:

        Drankcenter Schotte NV, Bieststraat 6 te 8790 Waregem (130.178,10 euro excl. btw of 149.082,78 euro incl. btw)

        Horeca Logistics Services West NV, Diesveldstraat 24 te 8540 Deerlijk (190.255,67 euro excl. btw of 218.332,86 euro incl. btw)

 

De deskundige aankoop, contracten & verzekeringen stelde op 24 juli 2025 het verslag van nazicht van de offertes op.

 

De deskundige aankoop, contracten & verzekeringen stelt voor om, rekening houdende met het voorgaande, deze opdracht te gunnen aan de economisch meest voordelige bieder (op basis van de beste prijs-kwaliteitsverhouding), zijnde Drankcenter Schotte NV, Bieststraat 6 te 8790 Waregem tegen de eenheidsprijzen vermeld in de offerte van deze inschrijver.

 

Juridische gronden

 

   Algemene basisbevoegdheid: Het Decreet Lokaal Bestuur van 22 december 2017 en latere wijzigingen, meer bepaald artikel 56, § 3, 4° betreffende de bevoegdheden van het college van burgemeester en schepenen.

   Andere:

        De wet van 29 juli 1991 betreffende de uitdrukkelijke motiveringsplicht van bestuurshandelingen, en latere wijzigingen.

        Het Bestuursdecreet van 7 december 2018.

        Het Decreet Lokaal Bestuur van 22 december 2017 en latere wijzigingen, meer bepaald artikelen 326 tot en met 341 betreffende het bestuurlijk toezicht.

        De wet van 17 juni 2013 betreffende de motivering, de informatie en de rechtsmiddelen inzake overheidsopdrachten, bepaalde opdrachten voor werken, leveringen en diensten en concessies, en latere wijzigingen.

        De wet van 17 juni 2016 en latere wijzigingen inzake overheidsopdrachten, meer bepaald artikel 41, §1, 1° (het geraamde bedrag excl. btw bereikt de drempel van 221.000,00 euro niet) en artikel 43.

        Het koninklijk besluit van 14 januari 2013 tot bepaling van de algemene uitvoeringsregels van de overheidsopdrachten, en latere wijzigingen.

        Het koninklijk besluit van 18 april 2017 betreffende plaatsing overheidsopdrachten klassieke sectoren, en latere wijzigingen.

        Besluit van de gemeenteraad van 28 mei 2020 houdende vaststelling van de opdrachten voor werken, leveringen en diensten die beschouwd worden als opdrachten van dagelijks bestuur;

 

Financiën

 

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Bestelbedrag volgens inventaris (VH)

130.178,10 euro excl. btw of 149.082,78 euro incl. btw

Actie

Verrichtingen zonder beleidsdoelstellingen

Jaarbudgetrekening

0190-00/64300000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN

0705-00/60000000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN

0719-02/61310000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN

0740-00/60000000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN

Visum

G-2025-31 dd. 31/07/2025

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Goedkeuring wordt verleend aan het verslag van nazicht van de offertes van 24 juli 2025, opgesteld door de deskundige aankoop, contracten & verzekeringen.

 

Artikel 2

 

Het verslag van nazicht van de offertes in bijlage maakt integraal deel uit van deze beslissing.

 

Artikel 3

 

De opdracht “Aankoop en levering van dranken voor gemeentelijke gebouwen 2025-2027” wordt gegund aan de economisch meest voordelige bieder (op basis van de beste prijs-kwaliteitsverhouding), zijnde Drankcenter Schotte NV, Bieststraat 6 te 8790 Waregem tegen de eenheidsprijzen vermeld in de offerte van deze inschrijver.

 

De leveringstermijn voor de individuele afroepen wordt vastgesteld op 1 werkdag.

 

Artikel 4

 

De uitvoering moet gebeuren overeenkomstig de lastvoorwaarden vastgelegd in het bestek met nr. 2025-13.

 

Artikel 5

 

De betaling zal gebeuren met de kredieten ingeschreven in het exploitatiebudget van 2025, op jaarbudgetrekening 0190-00/64300000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN (actie GBB), 0705-00/60000000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN (actie GBB), 0719-02/61310000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN (actie GBB) en 0740-00/60000000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN (actie GBB) en in het budget van de volgende jaren.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.4. Periodiek nazicht en onderhoud brandbestrijdingsmiddelen - gunning - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd de gunning van de opdracht “Periodiek nazicht en onderhoud brandbestrijdingsmiddelen” goed te keuren.

 

Motivering

 

In het kader van de veiligheid van personeel en bezoekers binnen onze gemeentelijke gebouwen, is een regelmatig en deskundig technisch nazicht van de aanwezige kleine brandblusmiddelen essentieel. De huidige keuring van onze brandblustoestellen dateert van september 2024, waardoor een nieuwe controle zich aandient in de komende maanden.

 

De gemeente Deerlijk beschikt over een 230-tal brandblussers, verspreid over 35 locaties. Het merendeel van deze toestellen betreft poeder- en schuimblussers, aangevuld met enkele CO²-blussers.

 

Het huidige onderhoudscontract is inmiddels afgelopen en om te blijven voldoen aan de wettelijke bepalingen inzake brandveiligheid en om de gebruiksgeschiktheid van deze toestellen te waarborgen, is het noodzakelijk om een nieuw onderhoudscontract voor deze middelen af te sluiten.

 

In het kader van de opdracht “Periodiek nazicht en onderhoud brandbestrijdingsmiddelen” werd een prijsvraag uitgestuurd door de expert interne preventie.

 

De uitgave voor deze opdracht wordt geraamd op 11.320,00 euro excl. btw of 13.697,20 euro incl. 21% btw.

 

Er wordt voorgesteld de opdracht tot stand te brengen bij wijze van de aanvaarde factuur (overheidsopdracht van beperkte waarde).

 

Volgende firma’s werden uitgenodigd om deel te nemen aan deze opdracht:

        MDP Group NV, Winkelom 81 te 2440 Geel;

        Ansul NV, Louizalaan 65 bus 11 te 1050 Elsene;

        Dewofire BV, Ter Ferrants 14 te 8520 Kuurne;

        Braco BV, Hekkestraat 45 te 9308 Aalst;

        Somatie FIE NV, Industrielaan 19A te 9320 Erembodegem.

 

Er werden 5 offertes ontvangen :

        MDP Group NV, Winkelom 81 te 2440 Geel (9.092,00 euro excl. btw of 11.001,32 euro incl. 21% btw);

        Ansul NV, Louizalaan 65 bus 11 te 1050 Elsene (10.524,00 euro excl. btw of 12.734,04 euro incl. 21% btw);

        Dewofire BV, Ter Ferrants 14 te 8520 Kuurne (17.760,00 euro excl. btw of 21.489,60 euro incl. 21% btw);

        Braco BV, Hekkestraat 45 te 9308 Aalst (9.386,80 euro excl. btw of 11.358,03 euro incl. 21% btw);

        Somatie FIE NV, Industrielaan 19A te 9320 Erembodegem (9.846,40 euro excl. btw of 11.914,14 euro incl. 21% btw);

 

De deskundige aankoop, contracten & verzekeringen stelt voor om, rekening houdende met het voorgaande, deze opdracht te gunnen aan de economisch meest voordelige weerhouden bieder (op basis van de prijs), zijnde MDP Group NV, Winkelom 81 te 2440 Geel tegen de eenheidsprijzen vermeld in de offerte van deze inschrijver.

 

Juridische gronden

 

   Algemene basisbevoegdheid: Het Decreet Lokaal Bestuur van 22 december 2017 en latere wijzigingen, meer bepaald artikel 56, betreffende de bevoegdheden van het college van burgemeester en schepenen.

   Andere:

        De wet van 29 juli 1991 betreffende de uitdrukkelijke motiveringsplicht van bestuurshandelingen, en latere wijzigingen.

        Het Bestuursdecreet van 7 december 2018.

        Het Decreet Lokaal Bestuur van 22 december 2017 en latere wijzigingen, meer bepaald artikelen 326 tot en met 341 betreffende het bestuurlijk toezicht.

        De wet van 17 juni 2013 betreffende de motivering, de informatie en de rechtsmiddelen inzake overheidsopdrachten, bepaalde opdrachten voor werken, leveringen en diensten en concessies, en latere wijzigingen.

        De wet van 17 juni 2016 en latere wijzigingen inzake overheidsopdrachten, meer bepaald artikel 92 (de geraamde waarde excl. btw bereikt de drempel van 30.000,00 euro niet).

        Het koninklijk besluit van 14 januari 2013 tot bepaling van de algemene uitvoeringsregels van de overheidsopdrachten, en latere wijzigingen.

        Het koninklijk besluit van 18 april 2017 betreffende plaatsing overheidsopdrachten klassieke sectoren, en latere wijzigingen.

        Besluit van de gemeenteraad van 28 mei 2020 houdende vaststelling van de opdrachten voor werken, leveringen en diensten die beschouwd worden als opdrachten van dagelijks bestuur;

 

Adviezen

 

De expert interne preventie  noodplanningscoördinator verleent positief advies.

 

Financiën

 

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Bestelbedrag

9.092,00 euro excl. btw of 11.001,32 euro incl. btw

Actie

Verrichtingen zonder beleidsdoelstellingen

Jaarbudgetrekening

0190-00/61540000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN

Visum

G-2025-30 dd. 30/07/2025

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Goedkeuring wordt verleend aan het gunningsvoorstel, opgesteld door de deskundige aankoop, contracten & verzekeringen.

 

Artikel 2

 

De opdracht “Periodiek nazicht en onderhoud brandbestrijdingsmiddelen” wordt gegund aan de economisch meest voordelige weerhouden bieder (op basis van de prijs), zijnde MDP Group NV, Winkelom 81 te 2440 Geel tegen de eenheidsprijzen vermeld in de offerte van deze inschrijver.

 

Artikel 3

 

De betaling zal gebeuren overeenkomstig de bepalingen voorzien in de offerte en met het krediet ingeschreven in het exploitatiebudget van 2025, op jaarbudgetrekening 0190-00/61540000/BESTUUR/CBS/0/IP-GEEN (actie GBB) en in het budget van de volgende jaren.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.5. Herinrichting onthaal en dienst burgerzaken - raming, lastvoorwaarden en wijze van gunnen - verzoek agendering gemeenteraad - goedkeuring

 

Dit punt werd uitgesteld naar een volgende zitting.

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.6. Jobstudent burgerzaken - aanstelling - goedkeuring

 

STEMMINGEN

bij geheime stemming

Het college van burgemeester en schepenen besluit met 6 ja-stemmen

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.7. Diverse verslagen - kennisname

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt verzocht kennis te nemen van de aan de gemeente overgemaakte verslagen.

 

Motivering

 

Volgende verslagen werden overgemaakt aan de gemeente:

 

        De watergroep  - verlag van de aandeelhoudersbestuur drinkwater van juni 2025

        Fluvia - verslag van de zoneraad van 27 juni 2025

        Fluvia - verslag van het zonecollege van 27 juni 2025

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

 

Adviezen

 

Er zijn geen adviezen nodig.

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen neemt kennis van de ontvangen verslagen.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.8. Beslissingen algemeen directeur - juli 2025- kennisname

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.9. Receptionele aangelegenheden - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.10. Secretariaat - vrijwilligersvergoeding hostessen - juli 2025 - deel 1 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om de uitbetaling van de onkostenvergoedingen voor de prestaties van de hostessen van de maand juli 2025, goed te keuren.

 

Motivering

 

Elke hostess heeft een vrijwilligersovereenkomst ondertekend waarin de onkostenvergoeding werd vastgelegd. Deze vrijwilligersovereenkomst is een overeenkomst tussen de vrijwilliger en het gemeentebestuur van Deerlijk.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Beslissing van het college van burgemeester en schepenen van 8 januari 2025

 

Financiën

 

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Raming of bedrag

734,65 euro

Actie

Overig beleid

Jaarbudgetrekening

GBB / 0751-00 / 61320000

Visum

Geen visum

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit om de hostessen te vergoeden voor de geleverde prestaties in juli 2025, volgens het overzicht in bijlage.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.11. Secretariaat - vrijwilligersvergoeding hostessen - juli 2025 - deel 2 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om de uitbetaling van de onkostenvergoedingen voor de prestaties van de hostessen van de maand juli 2025, goed te keuren.

 

Motivering

 

Elke hostess heeft een vrijwilligersovereenkomst ondertekend waarin de onkostenvergoeding werd vastgelegd. Deze vrijwilligersovereenkomst is een overeenkomst tussen de vrijwilliger en het gemeentebestuur van Deerlijk.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Beslissing van het college van burgemeester en schepenen van 8 januari 2025

 

Financiën

 

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Raming of bedrag

515,41 euro

Actie

Overig beleid

Jaarbudgetrekening

GBB / 0751-00 / 61320000

Visum

Geen visum

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit om de hostessen te vergoeden voor de geleverde prestaties in juli 2025, volgens het overzicht in bijlage.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.12. Kom op tegen Kanker - Dag tegen Kanker - deelname jaarlijkse campagne - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd deel te nemen aan de jaarlijkse campagne "Dag tegen Kanker" die dit jaar plaatsvindt op donderdag 16 oktober 2025.

 

Motivering

 

Op donderdag 16 oktober 2025 organiseert Kom op tegen Kanker haar 26e "Dag tegen Kanker".

 

Tijdens de "Dag tegen Kanker" wordt gevraagd om één dag expliciet medeleven en verbondenheid en solidariteit te tonen met kankerpatiënten en hun naasten.

 

Deelnemen aan de campagne kan op drie manieren:

  1. De personeelsleden spelden op 16 oktober 2025 het gele lintje op als teken van solidariteit. De gele lintjes blijven elk jaar dezelfde en kunnen dus hergebruikt worden. Nieuwe lintjes kunnen gratis bijbesteld worden via fabienne.vanhee@komoptegenkanker,be of 02 206 0718.
  2. Het organiseren van warme en deugddoende activiteiten voor kankerpatiënten en/of hun naasten.
  3. De gele lintjes en andere boodschappen rond Dag tegen Kanker online delen in aanloop naar 16 oktober 2025.

 

Er zijn geen adviezen nodig.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Art. 183, 221, § 1 en 223 van de Algemene Politieverordening

 

Financiële gevolgen

 

Er zijn geen financiële gevolgen aangezien het dit jaar gratis is om gele linten bij te bestellen.

 

We raden de personeelsleden aan om hun gele lintje te bewaren voor het jaar erop gezien de deelname aan deze campagne jaarlijks herhaald wordt.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit deel te nemen aan de jaarlijkse campagne "Dag tegen Kanker" die plaatsvindt op donderdag 16 oktober 2025.

 

Artikel 2

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit te kiezen voor optie 1 en optie 3 waarbij

        er online boodschappen geplaatst worden rond het gele lintje en de Dag tegen Kanker;

        de gemeentelijke personeelsleden op 16 oktober 2025 het gele lintje opspelden als teken van solidariteit;

        de campagne gepromoot wordt via de gemeentelijke sociale media-kanalen.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.13. Bedanking werkgroep café congé 2025 - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.14. Premie kadervorming - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.15. Premie kadervorming - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.16. Animatorenvergoedingen gemeentelijk speelplein - juli 2025 - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.17. Gemeentelijk speelplein Fladder - animatorenvergoedingen zomervakantie 2025 - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.18. Vrije Tijd - Evaluatie projectpremie Oldtimerrit met WZC-bewoners Gavermeersen Deerlijk - uitbetaling tweede schijf - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.19. Ondersteuning jubilerende vereniging - Okra Sint-Lodewijk - intrekking en herneming - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om het besluit van 2 april 2025 inzake de goedkeuring van de gemeentelijke ondersteuning bij het 75 jarig jubileum van  Okra Sint-Lodewijk in te trekken en te hernemen.

 

Motivering

 

In de zitting van 2 april 2025 heeft het college van burgemeester en schepenen beslist om de gemeentelijke ondersteuning bij het 75 jarig jubileum van Okra-Sint-Lodewijk goed te keuren.

 

Daarin werd vastgelegd dat Okra Sint-Lodewijk de volledige organisatie van de receptie op zich neemt. Okra Sint-Lodewijk vraagt het gemeentebestuur echter om een uitzondering op het reglement toe te staan en vraagt dat wij instaan voor de organisatie van de receptie.

 

Hierdoor verandert de gevraagde ondersteuning naar het volgende:

 

        Subsidie

De vereniging bestaat 75 jaar en organiseert een feestelijke ledenactiviteit ter gelegenheid van het jubileum. De subsidie wordt daarbij overeenkomstig het reglement vastgesteld op 750 euro.

 

        Bezoek door het gemeentebestuur

Okra Sint-Lodewijk wenst een bezoek van het gemeentebestuur. Dit gemeentelijk bezoek met receptie aangeboden door het gemeentebestuur wordt gevraagd op zaterdag 25 oktober om 11:00 uur in de kerk Onze-Lieve-Vrouw-Onbevlekt Sint-Lodewijk voor ongeveer 150 genodigden. 

Okra Sint-Lodewijk krijgt tijdens het ontvangst een gepersonaliseerd aandenken aan het jubileum.

 

        Gebruik materiaal uitleendienst

De vereniging vraagt het gratis gebruik van materiaal van de uitleendienst.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Reglement ter ondersteuning van jubilerende Deerlijkse verenigingen van 16 september 2021

 

Financiën

 

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Raming of bedrag

        subsidie van 750 euro

        aankoop van een gepersonaliseerd aandenken

        receptiekosten

 

De subsidie van 750 euro werd al op 11 april 2025 overgemaakt aan Okra Sint-Lodewijk op rekeningnummer BE35 8508 1566 7237.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de beslissing van 2 april 2025, met als titel Jubilerende vereniging - Okra Sint-Lodewijk, in te trekken en te hernemen als volgt:

 

        subsidie van 750 euro;

        bezoek door het gemeentebestuur

        op zaterdag 25 oktober 2025;

        om 11:00 uur;

        in de kerk Onze-Lieve-Vrouw Onbevlekt Ontvangen Sint-Lodewijk;

        met receptie aangeboden door het gemeentebestuur;

        voor naar schatting 150 personen;

        een gepersonaliseerd aandenken aan het jubileum.

        gratis gebruik van de uitleendienst bij de organisatie van de feestelijke ledenactiviteit op zaterdag 25 oktober 2025, voor zover aan de bepalingen, opgenomen in het reglement ter ondersteuning van jubilerende Deerlijkse verenigingen voldaan is.

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit deze uitzondering op het reglement ter ondersteuning van jubilerende Deerlijkse verenigingen toe te staan omdat de receptie zal doorgaan in één van de kerkgebouwen die opgenomen is in het kerkenbeleidsplan.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten Ga naar de bekendmaking

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.20. Feestelijkheden - vaststelling tijdelijk politiereglement op het verkeer - The Lead Out - wielerjeugdhappening - 14 september 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om het tijdelijk politiereglement op het verkeer, naar aanleiding van de wielerwedstrijd Wielerjeugdhappening, die plaatsvindt op zondag 14 september 2025, goed te keuren.

 

Motivering

 

Op zondag 14 september 2025 vindt de wielerwedstrijd "Wielerjeugdhappening - The Lead Out" plaats in Deerlijk. Het betreft een afgesloten parcours (plaatselijke rondes).

 

De burgemeester heeft op 26 juni 2025 de Wielerjeugdhappening vergund.

 

Ter plaatse is naar aanleiding van de bedoelde manifestatie een grote toeloop van kijklustigen allerhande te verwachten, zodat bijzondere verkeersmaatregelen vereist zijn met het oog op de veiligheid van de weggebruikers en met het oog op een vlot verloop van het normale verkeer.

 

De dienst openbare werken deelde mee op 16 juli 2025 dat er geen werken gepland zijn langs het parcours op voormelde datum.

 

PZ Gavers verleende op 16 juli 2025 een positief advies op en maakte een tijdelijk politiereglement op het verkeer op.

 

Juridische gronden

 

Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 3 Decreet Lokaal Bestuur

Andere:

        Art. 119, § 1 en art. 130 bis van de nieuwe gemeentewet (gewijzigd bij wet van 12 januari 2007)

        Wet betreffende de politie over het wegverkeer gecoördineerd bij het koninklijk besluit van 16 maart 1968, met latere wijzigingen en aanvullingen

        Koninklijk besluit van 1 december 1975 houdende algemeen reglement op de politie van het wegverkeer, met latere wijzigingen en aanvullingen

        Ministerieel besluit van 7 mei 1999 betreffende de aanvullende reglementen en de te plaatsen verkeersborden

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit op zondag 14 september 2025, tussen 10.00 uur en 18.30 uur, het verkeer in beide richtingen voor iedere bestuurder te verbieden in volgende straten en straatgedeelten (afgesloten parcours):

        Guido Gezellelaan;

        Sint-Amandusstraat (tussen Guido Gezellelaan en Pikkelstraat);

        Pikkelstraat (tussen Sint-Amandusstraat en Paanderstraat);

        Paanderstraat (tussen Pikkelstraat en Guido Gezellelaan).

 

Voetgangers en personen die een fiets of bromfiets aan de hand leiden zijn enkel toegelaten, voor zover zij het trottoir gebruiken.

 

Artikel 2

 

Het stilstaan en parkeren langs weerszijden van de openbare weg wordt op zondag 14 september 2025 tussen 9.00 uur en 18.30 uur verboden in de in artikel 1 opgesomde straten of straatgedeelten.

 

Het stilstaan en parkeren wordt verboden op de parking Guido Gezellelaan:

        op de beide parkeerstroken ter hoogte van de ingang van het voetbalcomplex (kant uitrit) vanaf vrijdag 12 september 2025 om 16.00 uur tot en met maandag 15 september 2025 om 12.00 uur;

        op de ganse parking, op zondag 14 september 2025 tussen 8.00 uur en 20.00 uur.

 

Parkeren wordt op zondag 14 september 2025 van 10.30 uur tot 18.00 uur voorbehouden voor de bewoners op het parcours, op de parking begraafplaats, kant Hoogstraat.

 

Artikel 3

 

Het verkeer naar de in artikel 1 opgesomde straten wordt omgeleid via de Tulpenlaan.

 

Artikel 4

 

Alle nodige te plaatsen verkeersborden voortvloeiend uit de bepalingen vervat in voorgaande artikels, worden overeenkomstig de bij wet voorziene bepalingen aangebracht.

 

Artikel 5

 

De inrichters dienen zich te houden aan de bepalingen vermeld in de huidige politieverordening.

 

Artikel 6

 

Overtredingen op onderhavig besluit worden beteugeld met politiestraffen voor zover geen wet of hogere verordening andere straffen voorziet.

 

Artikel 7

 

Afschrift van dit besluit wordt aan de bevoegde overheden overgemaakt.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.21. Feestelijkheden - Straatfeest - Europalaan - 31 augustus 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd toelating te verlenen voor de verschillende onderdelen van de aanvraag, voor het houden van een straatfeest in de Europalaan te Deerlijk, op 31 augustus 2025.

 

Motivering

 

De bewoners van de Europalaan wensen een straatfeest te organiseren op zondag 31 augustus 2025.

 

Zij vragen daarbij:

 

        aanvraag politionele medewerking

 

Het straatfeestcomité van de Europalaan wenst een straatfeest te organiseren op zondag 31 augustus 2025 en verwijst hiervoor naar het tijdelijk politiereglement op het verkeer, goedgekeurd door het college van burgemeester en schepenen in zitting van 13 augustus 2025, voor het instellen van de overeenkomstige verkeersmaatregelen.

 

PZ Gavers verleende op 18 juli 2025 positief advies en voorziet de nodige verkeersmaatregelen conform het signalisatieplan ingetekend in Eagle.be met uniek nummer 2807847.

 

        aanvraag tijdelijke inname openbaar domein

 

De bewoners van de Europalaan wensen een straatfeest te organiseren op zondag 31 augustus 2025 en vragen toelating voor de inname van de Europalaan, vanaf het kruispunt met de Marquettelaan tot aan de kruising met de Burg. Hector Isebaertstraat.

 

De evenementencel verleent volgend advies voor dit evenement:

 

Men moet rekening houden met de algemene voorschriften van de hulpverleningszone Fluvia inzake brandpreventie. Deze voorschriften kan men terugvinden op de website via https://www.hvzfluvia.be/organiseer-veilig.

 

Tijdelijke constructies, vb. springkasteel of tent, mogen enkel op de openbare weg geplaatst worden indien er minimaal een vrije doorgang blijft bestaan van 4 m breed en 4 m hoog. De vrije doorgang is specifiek bestemd voor hulpdiensten en moet vrij zijn van obstakels.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Plaatsing verkeerssignalisatie

        Beslissing van het politiecollege van 27 november 2008

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor dit straatfeest.

 

Artikel 2

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de gevraagde politionele medewerking te verlenen.

 

De inrichter dient zelf in te staan voor de plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie aan de hand van het toegestuurde signalisatieplan, opgemaakt door de politie. De politie zal enkel instaan voor het toezicht op de correcte plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie.

De levering van de verkeerssignalisatie gebeurt door de technische diensten van de gemeente. De controle op de naleving van het eventuele parkeerverbod gebeurt door de politie.

 

Artikel 3

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor de tijdelijke inname van het openbaar domein: Europalaan, op zondag 31 augustus 2025, van 8.00 uur tot en met 23.00 uur, vanaf het kruispunt met de Marquettelaan tot aan de kruising met de Burg. Hector Isebaertstraat.

 

Artikel 4

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit het advies van de diensten te volgen en verzoekt de organisator de richtlijnen te volgen inzake veiligheid.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten Ga naar de bekendmaking

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.22. Feestelijkheden - vaststelling tijdelijk politiereglement op het verkeer ter gelegenheid van een straatfeest in de Europalaan op 31 augustus 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om het tijdelijk politiereglement op het verkeer, naar aanleiding van het straatfeest in de Europalaan, dat plaatsvindt op het grondgebied van de gemeente Deerlijk op zondag 31 augustus 2025, goed te keuren.

 

Motivering

 

Op zondag 31 augustus 2025 vindt een straatfeest plaats in de Europalaan te Deerlijk

 

Ter plaatse zijn, naar aanleiding van de bedoelde manifestatie, bijzondere verkeersmaatregelen vereist met het oog op de veiligheid van de deelnemers, de weggebruikers en een vlot verloop van het normale verkeer.

 

PZ Gavers verleende op 18 juli 2025 positief advies en heeft de nodige verkeersmaatregelen opgesteld conform het signalisatieplan ingetekend in Eagle.be met unieke 2807847.

 

PZ Gavers maakte op 30 juli 2025 een overeenkomstig tijdelijk politiereglement op het verkeer op.

 

Juridische gronden

 

Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 3 Decreet Lokaal Bestuur

Andere:

        Art. 119, 130 bis en art. 135 § 2 van de nieuwe gemeentewet

        Wet betreffende de politie over het wegverkeer gecoördineerd bij het koninklijk besluit van 16 maart 1968, met latere wijzigingen en aanvullingen

        Koninklijk besluit van 1 december 1975 houdende algemeen reglement op de politie van het wegverkeer, met latere wijzigingen en aanvullingen

        Ministerieel besluit van 7 mei 1999 betreffende de aanvullende reglementen en de te plaatsen verkeersborden

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit om op zondag 31 augustus 2025 is tussen 8:00 uur en 23:00 uur geen verkeer toegelaten in de Europalaan tussen de Marquettestraat en de Burg. Hector Isebaertstraat.

 

Artikel 2

 

Op zondag 31 augustus 2025 is tussen 8:00 uur en 23:00 uur is het stilstaan en parkeren verboden in de Europalaan ter hoogte van de Marquettestraat en ter hoogte van de Burg. Hector Isebaertstraat (telkens aan het begin van de straat).

 

Artikel 3

 

Er wordt geen plaatselijke omleiding voorzien.

 

Artikel 4

 

De hiertoe nodige signalisatie wordt overeenkomstig de wettelijke voorschriften aangebracht.

 

Artikel 5

 

De inrichters dienen zich te houden aan de bepalingen vermeld in de huidige politieverordening.

 

Overtredingen op onderhavig besluit worden beteugeld met politiestraffen voor zover geen wet of hogere verordening andere straffen voorziet.

 

Artikel 6

 

Afschrift van deze verordening wordt overgemaakt aan de griffie van de Rechtbank van eerste aanleg te Kortrijk en aan de griffie van de Politierechtbank te Kortrijk.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten Ga naar de bekendmaking

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.23. Feestelijkheden - vaststelling tijdelijk politiereglement op het verkeer ter gelegenheid van een straatfeest in de Stijn Streuvelslaan op 28 september 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om het tijdelijk politiereglement op het verkeer, naar aanleiding van het straatfeest in de Stijn Streuvelslaan, dat plaatsvindt op het grondgebied van de gemeente Deerlijk op zondag 28 september 2025, goed te keuren.

 

Motivering

 

Op zondag 28 september 2025 vindt een straatfeest plaats in de Stijn Streuvelslaan te Deerlijk

 

Ter plaatse zijn, naar aanleiding van de bedoelde manifestatie, bijzondere verkeersmaatregelen vereist met het oog op de veiligheid van de deelnemers, de weggebruikers en een vlot verloop van het normale verkeer.

 

Dienst openbare werken verleende op 9 juli 2025 positief advies.

 

PZ Gavers verleende op 15 juli 2025 positief advies en heeft de nodige verkeersmaatregelen opgesteld conform het signalisatieplan ingetekend in Eagle.be met unieke 2781390.

 

PZ Gavers maakte op 30 juli 2025 een overeenkomstig tijdelijk politiereglement op het verkeer op.

 

Juridische gronden

 

Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 3 Decreet Lokaal Bestuur

Andere:

        Art. 119, 130 bis en art. 135 § 2 van de nieuwe gemeentewet

        Wet betreffende de politie over het wegverkeer gecoördineerd bij het koninklijk besluit van 16 maart 1968, met latere wijzigingen en aanvullingen

        Koninklijk besluit van 1 december 1975 houdende algemeen reglement op de politie van het wegverkeer, met latere wijzigingen en aanvullingen

        Ministerieel besluit van 7 mei 1999 betreffende de aanvullende reglementen en de te plaatsen verkeersborden

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit om op zondag 28 september 2025 tussen 13:30 uur en 19:00 uur geen verkeer toegelaten in de Stijn Streuvelslaan ter hoogte van huisnummer 7.

 

Artikel 2

 

Van zaterdag 27 september 2025 19:00 uur tot en met zondag 28 september 2025 19:00 uur is het stilstaan en parkeren verboden in de Stijn Streuvelslaan ter hoogte van huisnummers 5 en 7 (op het einde van de straat).

 

Artikel 3

 

Er wordt geen plaatselijke omleiding voorzien.

 

Artikel 4

 

De hiertoe nodige signalisatie wordt overeenkomstig de wettelijke voorschriften aangebracht.

 

Artikel 5

 

De inrichters dienen zich te houden aan de bepalingen vermeld in de huidige politieverordening.

 

Overtredingen op onderhavig besluit worden beteugeld met politiestraffen voor zover geen wet of hogere verordening andere straffen voorziet.

 

Artikel 6

 

Afschrift van deze verordening wordt overgemaakt aan de griffie van de Rechtbank van eerste aanleg te Kortrijk en aan de griffie van de Politierechtbank te Kortrijk.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.24. Feestelijkheden - dienst vrije tijd - kermisactiviteiten Deerlijk-centrum - 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Er werd een aanvraag ingediend door dienst vrije tijd voor volgend evenement:

 

Naam evenement

Kermisactiviteiten Deerlijk- centrum 2025

Organisator

dienst vrije tijd

Datum

van 26 tot en met 28 september 2025

Plaats

Neunkirchenplein, Deerlijk

 

Motivering

 

1. Het college van burgemeester en schepenen overloopt volgende onderdelen van de aanvraag:

 

        aanvraag geluidsactiviteit als volgt:

 

Contactpersoon

Naam

dienst vrije tijd

 

Adres

Hoogstraat 122

 

Postcode en gemeente

8540 Deerlijk

 

Activiteit

Benaming activiteit

kermisactiviteiten 2025 - Deerlijk- centrum

Locatie

Gebouw

 

 

Tent

 

 

Open lucht

X

Adres

Naam gebouw

 

 

Adres

Neunkirchenplein

 

Postcode en gemeente

8540 Deerlijk

 

90 dB(A)

 

Maximaal geluidsniveau

>85 dB(A) LAeq,15 min en ≤ 95 dB(A) LAeq,15 min

 

Duur

 

Begin

vrijdag 26 september 2025 om 12.00 uur

zaterdag 27 september 2025 om 12.00 uur

zondag 28 september 2025 om 12.00 uur

maandag 29 september 2025 om 12.00 uur

Einde

 vrijdag 26 september 2025 om 24.00 uur

zaterdag 27 september 2025 om 24.00 uur

zondag 28 september 2025 om 24.00 uur

maandag 29 september 2025 om 14.00 uur

 

De aangevraagde muziekactiviteit vindt plaats in een woonomgeving of in de nabijheid van een bewoonde omgeving. Het gaat hier om een muziekactiviteit naar aanleiding van een bijzondere gelegenheid en de aangevraagde activiteit is beperkt in duur.

 

De aangevraagde muziekactiviteit kan toegestaan worden maar het is evenwel noodzakelijk om het toegelaten geluidsniveau en de toegelaten periode nauwkeurig vast te leggen conform de toepassing van het sluitingsuur.

 

Indien een organisator voor diens evenement een einduur vooropstelt dat vroeger valt dan het maximale einduur én buiten het afbouwscenario valt, is het afbouwscenario niet van toepassing, met dien verstande dat op het door de organisator vooropgestelde einduur alle geluidsactiviteit wordt stopgezet conform bovengenoemde einduren.

 

Deze toelating betekent in geen geval een vrijgeleide om onbeperkt hinder te veroorzaken.

 

        aanvraag politionele medewerking

 

Parkeerverbod op volgende plaatsen:

        Neunkirchenplein - parkeerstrook langsheen OC d'Iefte en de parkeerstrook (rechts) tussen het Neunkirchenplein en de appartementsgebouwen, voor het plaatsen van (de vrachtwagen van) de autoscooters: vanaf dinsdag 23 september 2025 om 17.00 uur tot en met maandag 29 september 2025 om 14.00 uur;

        Neunkirchenplein (volledig): voor plaatsing foorkramen, met uitzondering van de eerste parkeerplaats die exclusief voorbehouden is voor de deelwagen: vanaf woensdag 24 september 2025 om 8.00 uur tot en met maandag 29 september 2025 om 14.00 uur.

 

Het verkeersvrij houden van het Neunkirchenplein tijdens de openingsuren van de kermis van vrijdag 26 september 2025 tot en met maandag 29 september 2025, uitgezonderd plaatselijk stapvoets verkeer voor de gebruikers van de garageboxen, bezoekers aan de bibliotheek en de indoor speeltuin Summertown. Daarnaast dient de doorgang voor de hulpdiensten te allen tijde gevrijwaard te blijven.

 

PZ Gavers verleende op 8 juli 2025 positief advies en heeft de nodige verkeersmaatregelen opgesteld conform het signalisatieplan ingetekend in Eagle.be met uniek nummer 2759158.

 

        aanvraag tijdelijke inname openbaar domein

 

De dienst vrije tijd wenst de jaarlijkse kermis te laten plaatsvinden van vrijdag 26 september 2025 tot en met maandag 29 september 2025 en vraagt toelating voor de inname van het Neunkirchenplein.

 

        aanvraag gemeentelijke medewerking

 

Er dienen voldoende signalisatieborden en eventueel nadarhekkens geplaatst te worden, zodat het voor bestuurders duidelijk is dat er een parkeerverbod geldt op een gedeelte van het Neunkirchenplein vanaf dinsdag 23 september 2025 (parkeerstrook langsheen d'iefte) en op de volledige parking vanaf woensdag 24 september 2025 tot en met maandag 29september 2025.

 

Voor een vlot aan- en afrijden van de foorkramen is het wenselijk dat de paaltjes op de hoek van de Hoogstraat en de Commandant Edm. Ameyestraat tijdelijk verwijderd worden en na de kermis teruggeplaatst worden.

 

Er zijn verder geen adviezen nodig.

 

2. De evenementencel verleent volgend advies voor dit evenement:

 

Men moet rekening houden met de algemene voorschriften van de hulpverleningszone Fluvia inzake brandpreventie. Deze voorschriften kan men terugvinden op de website via https://www.hvzfluvia.be/organiseer-veilig.

 

Alsook moet de organisator een risico-analyse (lijst met de mogelijke risico’s en maatregelen om deze te verhelpen/op te lossen) en plan met aanduiding opstelling, evacuatiewegen, ... opmaken.

 

Alle cateringstanden dienen te beschikken over geldige en blanco keuringsverslagen (conformiteit installatie en gasdichtheid beiden uitgevoerd door een EDTC).

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Machtiging voor het verstrekken van sterke drank

        Art. 9, Wet van 28 december 1983 betreffende de vergunning voor het verstrekken van sterke drank

        Toelating geluidsactiviteit

        Decreet van 25 april 2014 betreffende de omgevingsvergunning;

        Besluit van de Vlaamse Regering van 1 juni 1995 houdende algemene en sectorale bepalingen inzake milieuhygiëne, verder aangeduid als Vlarem II, waaronder, en zonder zich hiertoe te willen beperken, art. 6.7.3.

        De algemene gemeentelijke politieverordening, goedgekeurd in gemeenteraadszitting van 29 april 2010 en latere wijzigingen, meer specifiek en zonder zich daartoe te willen beperken, de artikelen 37, 38 en 47.

        Beslissing van het college van burgemeester en schepenen van 20 maart 2024

        Plaatsing verkeerssignalisatie

        Beslissing van het politiecollege van 27 november 2008

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor dit evenement mits de aanstelling van een verantwoordelijke die ook optreedt als contactpersoon voor de hulp- en veiligheidsdiensten.

De eindverantwoordelijke zorgt voor de veiligheid in en rond het evenemententerrein, houdt toezicht in de omgeving en zal, indien nodig, politiezone Gavers contacteren.

 

Artikel 2

 

Het college van burgemeester en schepenen verleent een speciale machtiging voor de verkoop van sterke drank tijdens dit evenement.

 

Artikel 3

 

De aangevraagde muziekactiviteit wordt toegelaten mits naleving van volgende voorwaarden:

 

Voorwaarden met betrekking tot het maximaal geluidsniveau.

Maximaal geluidsniveau: > 85 dB(A) LAeq,15 min en ≤ 95 dB(A) LAeq,15 min

        Het maximaal geluidsniveau mag LAeq,15 min 95 dB(A) niet overschrijden. Als het maximaal geluidsniveau, gemeten als LAmax,slow 102 dB(A) niet overschreden wordt, wordt geacht hieraan te zijn voldaan. Bij het meten van het geluidsniveau worden zowel het geluid van muziek als het omgevingsgeluid in rekening gebracht.

        Het geluidsniveau geldt ter hoogte van de mengtafel of andere representatieve meetplaats.

        Op initiatief en op kosten van de exploitant/organisator wordt ofwel LAeq,15 min ofwel LAmax,slow continu gemeten d.m.v. meetapparatuur die voldoet aan de vereisten. Het geluidsniveau is tijdens de muziekactiviteit continu zichtbaar voor en wordt continu bewaakt door de exploitant/organisator of een door hem aangestelde persoon.

        De verplichting tot het meten van het geluidsniveau geldt niet als door de organisator/exploitant een geluidsbegrenzer gebruikt wordt die zo is afgesteld dat de norm gerespecteerd wordt. De geluidsbegrenzer moet voldoen aan de vereisten.

 

Voorwaarden met betrekking tot de duur van de muziekactiviteit:

 

Duur

 

Begin

vrijdag 26 september 2025 om 12.00 uur

zaterdag 27 september 2025 om 12.00 uur

zondag 28 september 2025 om 12.00 uur

maandag 29 september 2025 om 12.00 uur

Einde

 vrijdag 26 september 2025 om 24.00 uur

zaterdag 27 september 2025 om 24.00 uur

zondag 28 september 2025 om 24.00 uur

maandag 29 september 2025 om 14.00 uur

 

 

Voorwaarden met betrekking tot de buurt:

        Zowel de inrichters als de bedieners van de muziekinstallatie moeten zich houden aan een voor de buurt aanvaardbaar geluidsniveau. In geen geval mag de muziek de nachtrust van de omwonenden storen. Klachten inzake nachtlawaai dienen vermeden te worden. In voorkomend geval moeten de richtlijnen van de politiediensten strikt worden opgevolgd.

        De inrichters verwittigen de inwoners van de omliggende straten van de muziekactiviteit.

        De inrichters houden zich aan het vooropgestelde einduur waarop alle geluidsactiviteit wordt stopgezet conform bovengenoemde einduren.

        De organisator brengt de politie op de hoogte van de muziekactiviteit.

 

Artikel 4

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor de tijdelijke inname van het openbaar domein van dinsdag 23 september 2025 om 17.00 uur tot en met maandag 29 september 2025, Neunkirchenplein.

 

Artikel 5

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de gevraagde politionele medewerking te verlenen.

 

De inrichter dient zelf in te staan voor de plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie aan de hand van het toegestuurde signalisatieplan, opgemaakt door de politie. De politie zal enkel instaan voor het toezicht op de correcte plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie.

De levering van de verkeerssignalisatie gebeurt door de technische diensten van de gemeente. De controle op de naleving van het eventuele parkeerverbod gebeurt door de politie.

 

Artikel 6

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de gevraagde gemeentelijke medewerking te verlenen.

 

Artikel 7

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit het advies van de evenementencel te volgen en verzoekt de organisator deze richtlijnen van de verschillende disciplines te volgen inzake veiligheid.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.25. Feestelijkheden - kermis Deerlijk - lijst foorkramers 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd de lijst van foorkramers, aanwezig op de Kermis Deerlijk Centrum van vrijdag 26 september 2025 tot en met zondag 28 september 2025, goed te keuren.

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt eveneens gevraagd om mevr. Delphine Bettens aan te duiden als plaatsingsmeester voor de kermis Deerlijk- centrum.

 

Motivering

 

  1. Lijst deelnemende foorkramen - kermisactiviteiten 2025 Deerlijk- centrum

 

Onderstaande foorkramers bevestigden hun aanwezigheid op de kermis Deerlijk- centrum van 26 september 2025 tot en met zondag 28 september 2025:

 

        schietkraam (Vanthourout Jonathan, Bondgenotenlaan 17, 8520 Kuurne);

        visspel (Vroman-Nuytten Geert & Nathalie, Molenstraat 21, 8710 Wielsbeke);

        ballenspel (Es Stephanie, Hoogstraat 21, 8531 Bavikhove);

        kindermolen (Daeveloose Jens, Stampkotstraat 14, 8551 Heestert);

        lunapark (Verburgh Brian, Vestingstraat 20, 8310 Assebroek);

        autoscooter (De Smet Camiel, Tieltseweg 60, 8720 Dentergem);

        Oliebollenkraam (Lainez Angelique, Kozakstraat 140, 8560 Wevelgem).

 

Alle foorkramers werden per e-mail, dd. 10 juni 2025, (dewelke tevens dient ter bevestiging en verlenging van hun abonnement) verzocht hun standgeld, en in voorkomend geval het gebruik van een foorkast, overeenkomstig de respectievelijke retributiereglementen, te betalen voor 15 september 2025.

 

  1. Aanduiding plaatsingsmeester

 

Om de opbouw van de kermis in goede banen te leiden, wordt mevr. Delphine Bettens  aangeduid als plaatsingsmeester.

 

De foorkramers werden verzocht minstens 24 uur op voorhand contact op te nemen met de plaatsingsmeester om aan te geven wanneer zij wensen op te bouwen.

 

De opbouw kan gebeuren vanaf woensdag 24 september 2025 tot en met vrijdag 26 september 2025, bij voorkeur tussen 8.00 uur en 16.00 uur, met uitzondering van de autoscooters die op dinsdagavond 23 september 2025 na 17.00 uur hun wagens komen installeren.
Na 20.00 uur is geen aankomst meer mogelijk. De plaatsingsmeester maakt bij de opbouw ook de nodige afspraken over de afbouw van de kermis.

 

  1. Evenementenvergunning

 

Voor de toelating van het evenement, de inname van het openbaar domein en de overeenkomstige verkeersmaatregelen, wordt verwezen naar het collegebesluit "kermisactiviteiten 2025 Deerlijk- centrum" goedgekeurd door het college van burgemeester en schepenen in zitting van 13 augustus 2025.

 

Er zijn verder geen adviezen nodig.

 

Juridische gronden

 

Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Retributiereglement - Gebruik van foorkasten door foren, circussen en andere organisatoren van acrobatie en stuntwerk en lokale verenigingen

        Retributiereglement - Plaatsrecht - Kermisattracties en kermisgastronomie

 

Financiën

 

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Raming of bedrag

940,00 euro (ontvangsten)

Actie

Plaatsingsrecht kermissen

Jaarbudgetrekening

GBB-CBS/0020-00/73601000

Visum

n.v.t.

 

Raming of bedrag

315,00 euro (ontvangsten foorkasten)

Actie

Diverse terugvorderingen

Jaarbudgetrekening

GBB-CBS/0690-00/70300001

Visum

n.v.t.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de lijst van aanwezige foorkramers op de Kermis Deerlijk Centrum van 26 september 2025 tot en met 28 september 2025 goed te keuren.

 

Artikel 2

 

Het college van burgemeester en schepenen duidt mevr. Delphine Bettens aan als plaatsingsmeester voor de Kermis Deerlijk- Centrum van 26 september 2025 tot en met 28 september 2025.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.26. Feestelijkheden - Straatfeest - Stijn Streuvelslaan - 28 september 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd toelating te verlenen voor de verschillende onderdelen van de aanvraag, voor het houden van een straatfeest in de Stijn Streuvelslaan te Deerlijk, op 28 september 2025.

 

Motivering

 

De bewoners van de Stijn Streuvelslaan wensen een straatfeest te organiseren op zondag 28 september 2025.

 

Zij vragen daarbij:

 

        aanvraag politionele medewerking

 

Het straatfeestcomité van de Stijn Streuvelslaan wenst een straatfeest te organiseren op zondag 28 september 2025 en verwijst hiervoor naar het tijdelijk politiereglement op het verkeer, goedgekeurd door het college van burgemeester en schepenen in zitting van 13 augustus 2025, voor het instellen van de overeenkomstige verkeersmaatregelen.

 

PZ Gavers verleende op 18 juli 2025 positief advies en voorziet de nodige verkeersmaatregelen conform het signalisatieplan ingetekend in Eagle.be met uniek nummer 2781390.

 

        aanvraag tijdelijke inname openbaar domein

 

De bewoners van de Stijn Streuvelslaan wensen een straatfeest te organiseren op zondag 28 september 2025 en vragen toelating voor de inname van de Stijn Streuvelslaan (op het einde van de straat).

 

De evenementencel verleent volgend advies voor dit evenement:

 

Men moet rekening houden met de algemene voorschriften van de hulpverleningszone Fluvia inzake brandpreventie. Deze voorschriften kan men terugvinden op de website via https://www.hvzfluvia.be/organiseer-veilig.

 

Tijdelijke constructies, vb. springkasteel of tent, mogen enkel op de openbare weg geplaatst worden indien er minimaal een vrije doorgang blijft bestaan van 4 m breed en 4 m hoog. De vrije doorgang is specifiek bestemd voor hulpdiensten en moet vrij zijn van obstakels.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Plaatsing verkeerssignalisatie

        Beslissing van het politiecollege van 27 november 2008

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor dit straatfeest.

 

Artikel 2

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de gevraagde politionele medewerking te verlenen.

 

De inrichter dient zelf in te staan voor de plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie aan de hand van het toegestuurde signalisatieplan, opgemaakt door de politie.  De politie zal enkel instaan voor het toezicht op de correcte plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie.

De levering van de verkeerssignalisatie gebeurt door de technische diensten van de gemeente. De controle op de naleving van het eventuele parkeerverbod gebeurt door de politie.

 

Artikel 3

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor de tijdelijke inname van het openbaar domein: Stijn Streuvelslaan (einde van de straat), op zondag 28 september 2025, van 13.30 uur tot en met 20.00 uur.

 

Artikel 4

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit het advies van de diensten te volgen en verzoekt de organisator de richtlijnen te volgen inzake veiligheid.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.27. Feestelijkheden - Centraal feestcomité - nieuwjaarsreceptie burger 2025 - uitbetaling saldo - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd het saldo van de voorziene werkingskosten voor de nieuwjaarsreceptie voor de burger 2025 aan het Centraal feestcomité uit te betalen.

 

Motivering

 

Het Centraal feestcomité organiseert jaarlijks de nieuwjaarsreceptie voor de burger die plaatsvindt op de eerste zaterdag na nieuwjaar.

 

In de zitting van 9 oktober 2024 keurde het college van burgemeester en schepenen reeds een voorschot van 8.000 euro (op de voorziene 10.000 euro) voor de organisatie van de nieuwjaarsreceptie voor de burger goed.

 

In haar schrijven van 17 juli 2025 vraagt het Centraal feestcomité nu om het voorziene saldo van de werkingskosten, ten bedrage van 1479,13 euro, over te schrijven op hun rekeningnummer BE68 7384 0808 0234.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

 

Financiën

 

De beslissing heeft financiële gevolgen.

 

Raming of bedrag

1479,13 euro

Actie

Tussenkomst werkingsuitgaven centraal feestcomité

Jaarbudgetrekening

GBB/0719-00/64420000

Visum

niet vereist

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit om het saldo van de voorziene werkingskosten voor de nieuwjaarsreceptie voor de burger 2025, ten bedrage van 1479,13 euro, uit te betalen op het rekeningnummer BE68 7384 0808 0234 van het Centraal feestcomité.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.28. Feestelijkheden - Chiro Joeki - Instuif 2025 - gebruik gemeentelijke roosters - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd toelating te verlenen voor het gebruik van de gemeentelijke roosters.

 

Motivering

 

Tijdelijke publiciteit op het openbaar domein naar aanleiding van manifestaties van culturele, levensbeschouwelijke, liefdadige of sportieve aard kunnen enkel gebeuren op de daartoe door de gemeente ter beschikking gestelde roosters.

 

Om hun Instuif van 12 tot en met 14 september 2025 bekend te maken, vraagt Chiro Joeki om de gemeentelijke roosters te mogen gebruiken voor het ophangen van hun publiciteitsborden.

 

Er zijn geen adviezen nodig.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Hfdst. 3, art. 221-224 Algemene Politieverordening

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit aan Chiro Joeki toelating te verlenen voor het gebruik van de gemeentelijke roosters

 

Artikel 2

 

Voor de praktische afhandeling dient contact opgenomen te worden met het vrijetijdspunt op het telefoonnummer 056 71 89 81 of via mail aan vrijetijd@deerlijk.be.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.29. Feestelijkheden - The Lead Out--  wielerjeugdhappening - 14 september 2025 - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Op 29 mei 2025 werd een aanvraag ingediend door The Lead Out Cycling Academy voor volgend evenement:

 

Naam evenement

Wielerjeugdhappening 2025

Organisator

The Lead Out

Datum

zondag 14 september 2025

Plaats

parking - Guido Gezellelaan

 

Motivering

 

1. Het college van burgemeester en schepenen overloopt volgende onderdelen van de aanvraag:

 

        aanvraag geluidsactiviteit als volgt:

 

Contactpersoon

Naam

Arne Houtekier

 

Adres

Wijmelbeekstraat 4

 

Postcode en gemeente

8540 Deerlijk

 

Activiteit

Benaming activiteit

Wielerjeugdhappening

Locatie

Gebouw

/

 

Tent

X

 

Open lucht

X

Adres

Naam gebouw

/

 

Adres

parking Guido Gezellelaan

 

Postcode en gemeente

8540 Deerlijk

 

85 dB(A)

 

Maximaal geluidsniveau

>85 dB(A) LAeq,15min en ≤ 95 dB(A) LAeq,15min

 

Duur

 

Begin

zondag 14 september 2025 om 10.30 uur

Einde

zondag 14 september 2025 om 18.00 uur

 

De aangevraagde muziekactiviteit vindt plaats in een woonomgeving of in de nabijheid van een bewoonde omgeving. Het gaat hier om een muziekactiviteit naar aanleiding van een bijzondere gelegenheid en de aangevraagde activiteit is beperkt in duur.

 

De aangevraagde muziekactiviteit kan toegestaan worden maar het is evenwel noodzakelijk om het toegelaten geluidsniveau en de toegelaten periode nauwkeurig vast te leggen conform de toepassing van het sluitingsuur, gekoppeld aan een afbouwscenario.

 

Indien een organisator voor diens evenement een einduur vooropstelt dat vroeger valt dan het maximale einduur én buiten het afbouwscenario valt, is het afbouwscenario niet van toepassing, met dien verstande dat op het door de organisator vooropgestelde einduur alle geluidsactiviteit wordt stopgezet: zondag 14 september 2025 om 18.00 uur.

 

Deze toelating betekent in geen geval een vrijgeleide om onbeperkt hinder te veroorzaken.

 

        aanvraag politionele medewerking

 

The Lead Out wenst op zondag 14 september 2025 de Wielerjeugdhappening te organiseren en verwijst hiervoor naar het tijdelijk politiereglement op het verkeer, goedgekeurd door het college van burgemeester en schepenen in zitting van 13 augustus 2025, voor het instellen van de overeenkomstige verkeersmaatregelen.

 

PZ Gavers verleende op 16 juli 2025 positief advies en heeft de nodige verkeersmaatregelen opgesteld conform het signalisatieplan ingetekend in Eagle.be met uniek nummer 2727272.

 

PZ Gavers vraagt de organisatoren om de bewoners op het parcours tijdig per brief in te lichten over de gewijzigde verkeerssituatie op zondag 14 september 2025 en vraagt daarnaast ook de nodige beveiliging te plaatsen ter hoogte van de verkeersremmers in de Pikkelstraat.

 

        aanvraag tijdelijke inname openbaar domein

 

The Lead Out wenst toelating voor inname van het openbaar domein: de ganse parking ter hoogte van het voetbalcomplex in de Guido Gezellelaan voor het plaatsen van verschillende constructies zoals een tent, toiletwagen, etc.

 

        aanvraag gemeentelijke medewerking

 

The Lead Out vraagt gemeentelijke medewerking voor:

        het voorbehouden van parkeerplaatsen op de parking kerkhof - kant Hoogstraat voor de bewoners op het parcours die wensen hun voertuig buiten het parcours te stationeren.

        het voorzien van een elektriciteitsaansluiting via de foorkast met een verdeelkast op de parking Guido Gezelle.

        het plaatsen en verwijderen van de waterstandpijp (hydrant) voor aansluiting van sanitaire voorzieningen op de evenementenlocatie.

        Het leveren van de materialen van de uitleendienst (nadars en parkeerverboden, podium,...).

 

2. De evenementen-veiligheidscel verleent volgend advies voor dit evenement:

 

Men moet rekening houden met de algemene voorschriften van de hulpverleningszone Fluvia inzake brandpreventie. Deze voorschriften kan men terugvinden op de website via https://www.hvzfluvia.be/organiseer-veilig.

 

Alsook moet de organisator een risico-analyse (lijst opmaken met de mogelijke risico’s en maatregelen om deze te verhelpen/op te lossen) en plan met aanduiding opstelling, evacuatiewegen ... opmaken.

 

Alle cateringstanden dienen te beschikken over geldige en blanco keuringsverslagen (conformiteit installatie en gasdichtheid beiden uitgevoerd door een EDTC).

 

PZ Gavers verwijst naar de verkeersremmers die geplaatst werden in de Pikkelstraat (onderdeel van het parcours), en vraagt de organisator om de nodige veiligheidsmaatregelen te nemen in overleg met Cycling Vlaanderen.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Toelating geluidsactiviteit

        Decreet van 25 april 2014 betreffende de omgevingsvergunning;

        Besluit van de Vlaamse Regering van 1 juni 1995 houdende algemene en sectorale bepalingen inzake milieuhygiëne, verder aangeduid als Vlarem II, waaronder, en zonder zich hiertoe te willen beperken, art. 6.7.3.

        De algemene gemeentelijke politieverordening, goedgekeurd in gemeenteraadszitting van 29 april 2010 en latere wijzigingen, meer specifiek en zonder zich daartoe te willen beperken, de artikelen 37, 38 en 47.

        Beslissing van het college van burgemeester en schepenen van 20 maart 2024

        Plaatsing verkeerssignalisatie

        Beslissing van het politiecollege van 27 november 2008

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor dit evenement mits de aanstelling van een verantwoordelijke die ook optreedt als contactpersoon voor de hulp- en veiligheidsdiensten.

De eindverantwoordelijke zorgt voor de veiligheid in en rond het evenemententerrein, houdt toezicht in de omgeving en zal, indien nodig, politiezone Gavers contacteren.

 

Artikel 2

 

De aangevraagde muziekactiviteit wordt toegelaten mits naleving van volgende voorwaarden:

 

Voorwaarden met betrekking tot het maximaal geluidsniveau.

Maximaal geluidsniveau: > 85 dB(A) LAeq,15 min en ≤ 95 dB(A) LAeq,15 min

        Het maximale geluidsniveau mag LAeq,15min 95 dB(A) niet overschrijden.

Als het maximale geluidsniveau, gemeten als LAmax,slow 102 dB(A) niet overschreden wordt, wordt geacht hieraan te zijn voldaan.

Bij het meten van het geluidsniveau worden zowel het geluid van muziek als het omgevingsgeluid in rekening gebracht.

        Het geluidsniveau geldt ter hoogte van de mengtafel of andere representatieve meetplaats.

        Op initiatief en op kosten van de exploitant/organisator wordt ofwel LAeq,15min ofwel LAmax,slow continu gemeten d.m.v. meetapparatuur die voldoet aan de vereisten. Het geluidsniveau is tijdens de muziekactiviteit continu zichtbaar voor en wordt continu bewaakt door de exploitant/organisator of een door hem aangestelde persoon.

        De verplichting tot het meten van het geluidsniveau geldt niet als door de organisator/exploitant een geluidsbegrenzer gebruikt wordt die zo is afgesteld dat de norm, gerespecteerd wordt. De geluidsbegrenzer moet voldoen aan de vereisten.

 

Voorwaarden met betrekking tot de duur van de muziekactiviteit:

Duur

 

Begin

zondag 14 september 2025 om 10.30 uur

Einde

zondag 14 september 2025 om 18.00 uur

 

Voorwaarden met betrekking tot de buurt:

        Zowel de inrichters als de bedieners van de muziekinstallatie moeten zich houden aan een voor de buurt aanvaardbaar geluidsniveau. In geen geval mag de muziek de nachtrust van de omwonenden storen. Klachten inzake nachtlawaai dienen vermeden te worden. In voorkomend geval moeten de richtlijnen van de politiediensten strikt worden opgevolgd.

        De inrichters houden zich aan het vooropgestelde einduur waarop alle geluidsactiviteit wordt stopgezet: zondag 14 september 2025 om 18.00 uur.

        De inrichters verwittigen de inwoners van de omliggende straten van de muziekactiviteit.

 

De organisator brengt de politie op de hoogte van de muziekactiviteit.

 

Artikel 3

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit zijn goedkeuring te verlenen voor de gedeeltelijke tijdelijke inname van het openbaar domein van vrijdag 12 september 2025 om 16.00 uur (kant uitrit - ingang voetbalcomplex) tot en met maandag 15 september om 12.00 uur en een volledige inname van de parking op zondag 14 september 2025.

 

Artikel 4

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de gevraagde politionele medewerking te verlenen.

 

De inrichter dient zelf in te staan voor de plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie aan de hand van het toegestuurde signalisatieplan, opgemaakt door de politie. De politie zal enkel instaan voor het toezicht op de correcte plaatsing van de verkeers- en omleggingssignalisatie.

De levering van de verkeerssignalisatie gebeurt door de technische diensten van de gemeente. De controle op de naleving van het eventuele parkeerverbod gebeurt door de politie.

 

Artikel 5

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de gevraagde gemeentelijke medewerking te verlenen.

 

Artikel 6

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit het advies van de evenementencel te volgen en verzoekt de organisator deze richtlijnen van de verschillende disciplines te volgen inzake veiligheid.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.30. Feestelijkheden - Congé passé - 14 augustus 2025 - toelating geluidsactiviteit - aanvulling - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd toelating te verlenen voor volgende geluidsactiviteit:

 

Naam evenement

Congé passé

Organisator

Stijn Vanhoorelbeke

Datum

Donderdag 14 augustus 2025

Plaats

Gaverdomein

 

Motivering

 

De organisatoren vragen een aanvulling op de reeds toegekende geluidsvergunning, goedgekeurd door het college van burgemeester en schepenen in zitting van 23 juli 2025.

 

        aanvraag geluidsactiviteit als volgt:

 

Contactpersoon

Naam

Stijn Vanhoorelbeke

 

Adres

Kroonstraat 8

 

Postcode en gemeente

8551 Heestert

 

Activiteit

Benaming activiteit

Congé passé

Locatie

Gebouw

 

 

Tent

 

 

Open lucht

X

Adres

Naam gebouw

 

 

Adres

Gaverdomein - middenplein

Vercruysse de Solartstraat

 

Postcode en gemeente

8540 Deerlijk

 

95 dB(A) - DJ muziek

 

Maximaal geluidsniveau

>85 dB(A) LAeq,15min en ≤ 95 dB(A) LAeq,15min

 

Duur

 

Begin

donderdag 14 augustus 2025 om 14.00 uur

Einde

vrijdag 15 augustus 2025 om 2.00 uur

 

De aangevraagde muziekactiviteit vindt plaats in een woonomgeving of in de nabijheid van een bewoonde omgeving. Het gaat hier om een muziekactiviteit naar aanleiding van een bijzondere gelegenheid en de aangevraagde activiteit is beperkt in duur.

 

Indien een organisator voor diens evenement een einduur vooropstelt dat vroeger valt dan het maximale einduur én buiten het afbouwscenario valt, is het afbouwscenario niet van toepassing, met dien verstande dat op het door de organisator vooropgestelde einduur alle geluidsactiviteit wordt stopgezet: vrijdag 15 augustus 2025 om 2.00 uur.

 

Deze toelating betekent in geen geval een vrijgeleide om onbeperkt hinder te veroorzaken.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Toelating geluidsactiviteit

        Decreet van 25 april 2014 betreffende de omgevingsvergunning

        Besluit van de Vlaamse Regering van 1 juni 1995 houdende algemene en sectorale bepalingen inzake milieuhygiëne, verder aangeduid als Vlarem II, waaronder, en zonder zich hiertoe te willen beperken, art. 6.7.3.

        De algemene gemeentelijke politieverordening, goedgekeurd in gemeenteraadszitting van 29 april 2010 en latere wijzigingen, meer specifiek en zonder zich daartoe te willen beperken, de artikelen 37, 38 en 47

        Beslissing van het college van burgemeester en schepenen van 20 maart 2024

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit toelating te verlenen voor volgende geluidsactiviteit:

 

Naam evenement

Congé passé

Organisator

Stijn Vanhoorelbeke

Datum

Donderdag 14 augustus 2025

Plaats

Gaverdomein

 

Artikel 2

 

De aangevraagde muziekactiviteit wordt toegelaten mits naleving van volgende voorwaarden:

 

1. Het toegelaten (maximale) geluidsniveau bedraagt:

 

Maximaal geluidsniveau: > 85 dB(A) LAeq,15 min en ≤ 95 dB(A) LAeq,15 min

        Het maximaal geluidsniveau mag LAeq,15min 95 dB(A) niet overschrijden. Als het maximale geluidsniveau, gemeten als LAmax,slow 102 dB(A) niet overschreden wordt, wordt geacht hieraan te zijn voldaan. Bij het meten van het geluidsniveau worden zowel het geluid van muziek als het omgevingsgeluid in rekening gebracht;

        Het geluidsniveau geldt ter hoogte van de mengtafel of andere representatieve meetplaats;

        Op initiatief en op kosten van de exploitant/organisator wordt ofwel LAeq,15 min ofwel LAmax,slow continu gemeten d.m.v. meetapparatuur die voldoet aan de vereisten. Het geluidsniveau is tijdens de muziekactiviteit continu zichtbaar voor en wordt continu bewaakt door de exploitant/organisator of een door hem aangestelde persoon.

        De verplichting tot het meten van het geluidsniveau geldt niet als door de organisator/exploitant een geluidsbegrenzer gebruikt wordt die zo is afgesteld dat de norm gerespecteerd wordt. De geluidsbegrenzer moet voldoen aan de vereisten.

 

2. Voorwaarden met betrekking tot de duur van de muziekactiviteit:

 

Duur

 

Begin

Donderdag 14 augustus 2025 om 14.00 uur

Einde

Vrijdag 15 augustus 2025 om 2.00 uur

 

3. Voorwaarden met betrekking tot de buurt:

 

        Zowel de inrichters als de bedieners van de muziekinstallatie moeten zich houden aan een voor de buurt aanvaardbaar geluidsniveau. In geen geval mag de muziek de nachtrust van de omwonenden storen. Klachten inzake nachtlawaai dienen vermeden te worden. In voorkomend geval moeten de richtlijnen van de politiediensten strikt worden opgevolgd.

        De inrichters verwittigen de inwoners van de omliggende straten van de muziekactiviteit.

        De inrichters houden zich aan het vooropgestelde einduur waarop alle geluidsactiviteit wordt stopgezet: vrijdag 15 augustus 2.00 uur.

        De organisator brengt de politie op de hoogte van de muziekactiviteit.

 

Deze toelating betekent in geen geval een vrijgeleide om onbeperkt hinder te veroorzaken.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.31. BOA - Vrijwilligersvergoeding peuterkampen - juli 2025 - uitbetaling - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.32. OMV_2025053010 - 2025.92 - Oude Heerweg 148 en Oude Heerweg 148A - beslissing deputatie - kennisname

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd akte te nemen van de beslissing over de aanvraag tot omgevingsvergunning, ingediend door Arthur Despiegelaere namens KIOSUN 10 BV met als contactadres Beneluxpark 26 bus 2 te 8500 Kortrijk.  Het betreft een aanvraag tot het plaatsen van een elektriciteitscabine bij een rundveehouderij, op een perceel gelegen Oude Heerweg 148 en Oude Heerweg 148A, 8540 Deerlijk.

 

Motivering

 

Op 25 juni 2025 heeft het college van burgemeester en schepenen een gunstig advies uitgebracht.

 

Op 24 juli 2025 heeft de deputatie van de provincie West-Vlaanderen de volgende beslissing genomen: Voorwaardelijk vergund.

 

De omgevingsvergunning is afhankelijk van de strikte naleving van de volgende voorwaarden:

 

        Er dient klimaatrobuust gebouwd te worden. Het vloerpeil moet ongeveer 30 cm hoger liggen dan +19,92 mTAW (T100 toekomstig klimaat (2050)).

 ➢ De vloerpas van de cabine wordt op +20,16 mTAW

 ➢ Voor mogelijke ingrepen die in overstromingsgebied toepasbaar zijn, verwijzen we   naar de brochures:

  o Overstromingsveilig bouwen en wonen — nl (integraalwaterbeleid.be).

  o Praktische tips om waterschade aan woningen te voorkomen — Vlaamse                 Milieumaatschappij (vmm.be).

        De inname van ruimte voor water dient gecompenseerd te worden tot peil +19,92 mTAW (peil middelgrote kans (T100) toekomstig klimaat (2050)).

 Door het oprichten van constructies en door ophogingen wordt immers     overstroombare ruimte ingenomen waardoor op die plaats geen overstromingswater                              geborgen kan worden.

 ➢ De cabine wordt deels in overstromingsgebied voorzien en vormt dus een inname   van overstroombare ruimte.

 ➢ De plannen omvatten geen aanduiding van een compenserend volume.

 ➢ Voor mogelijke ingrepen die in overstromingsgebied toepasbaar zijn, verwijzen we   naar de brochures:

  o Overstromingsveilig bouwen en wonen — nl (integraalwaterbeleid.be).

  o Praktische tips om waterschade aan woningen te voorkomen — Vlaamse                 Milieumaatschappij (vmm.be).

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 2 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Besluit van de Vlaamse Regering van 27 november 2015 tot uitvoering van het decreet betreffende de omgevingsvergunning

        Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening van 15 mei 2009 en zijn wijzigingen

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit akte te nemen van de beslissing (voorwaardelijk vergund) van de deputatie van de provincie West-Vlaanderen.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.33. OMV 2025_86 - Harelbekestraat 40B - beslissing

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd een omgevingsvergunning te verlenen voor de functiewijziging van appartement naar showroom, het verbreden van de gevelopeningen en gevelafwerking met witte bepleistering, op een perceel gelegen Harelbekestraat 40B en met als kadastrale omschrijving (afd. 2) sectie C 41 A3 aangevraagd door Fletcher Sabbe namens Vloeren Sabbe CommV, gevestigd Harelbekestraat 40B te 8540 Deerlijk.

 

Motivering

 

Het college van burgemeester en schepenen onderzoekt de vermelde aanvraag, rekening houdend met de terzake geldende wettelijke bepalingen en heeft betreffende de aanvraag het advies van de gemeentelijk omgevingsambtenaar ingewonnen.

 

Het college van burgemeester en schepenen neemt kennis van het advies van de gemeentelijk omgevingsambtenaar zoals uitgebracht op  7 augustus 2025.

Het advies van de gemeentelijk omgevingsambtenaar luidt als volgt: Voorwaardelijk gunstig. Er dient voldaan te worden aan volgende voorwaarde(n):

- Alle voorwaarden uit het advies van Fluvia dienen nageleefd te worden.

Het advies wordt als volgt gemotiveerd:

 

  1. Stedenbouwkundige basisgegevens

 

Gewestplan

De aanvraag situeert zich in het bij koninklijk besluit van 4 november 1977 vastgestelde origineel gewestplan Kortrijk met als bestemming woongebied.

 

Ruimtelijk uitvoeringsplan

     De aanvraag ligt in een gebied waarvoor een gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan ‘Grens afbakening regionaalstedelijk gebied Kortrijk’ door de Vlaamse Regering werd vastgesteld op 20 januari 2006.

     De aanvraag is gelegen binnen de grenzen van het provinciaal ruimtelijke uitvoeringsplan Solitaire vakantiewoningen – Interfluvium, zoals vastgesteld door de deputatie op 25 juni 2015.

     De aanvraag is niet gelegen binnen de grenzen van een goedgekeurd gemeentelijk ruimtelijk uitvoeringsplan.

 

Bijzonder plan van aanleg

De aanvraag is niet gelegen binnen de grenzen van een goedgekeurd bijzonder plan van aanleg.

 

Verkaveling

De aanvraag is niet gelegen binnen de grenzen van een goedgekeurde niet-vervallen verkaveling.

 

Bepaling van het plan dat van toepassing is op de aanvraag 

Het gewestplan is van toepassing op de aanvraag.

 

Overeenstemming met dit plan

De aanvraag is in overeenstemming met de vigerende voorschriften.

 

Stedenbouwkundige verordeningen

Voor het perceel zijn de volgende stedenbouwkundige verordeningen relevant:

     Gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake toegankelijkheid, goedgekeurd bij besluit van de Vlaamse Regering van 5 juni 2009 (en latere wijzigingen).

     Gewestelijke verordening inzake hemelwater, goedgekeurd bij besluit van de Vlaamse Regering van 10 februari 2023.

     Gewestelijke stedenbouwkundige verordening voor publiciteitsinrichtingen, goedgekeurd bij besluit van de Vlaamse Regering van 12 mei 2023.

     Gemeentelijke algemene bouwverordening inzake vellen van hoogstammige bomen, vastgesteld door de gemeenteraad in zitting van 22 maart 1974 en goedgekeurd bij KB op 4 juli 1974.

 

  1. Historiek

Relevante stedenbouwkundige vergunningen

 

Volgende stedenbouwkundige vergunningen en/of weigeringen zijn relevant:

        Stedenbouwkundige vergunning afgeleverd op 6 mei 1947 door het college van burgemeester en schepenen voor het uitbreiden van een bestaande garage.

        Stedenbouwkundige vergunning afgeleverd op 23 september 1954 door het college van burgemeester en schepenen voor het aanleggen van een voetpad.

        Stedenbouwkundige vergunning afgeleverd op 11 maart 1965 door het college van burgemeester en schepenen voor het uitbreiden van een bestaande garage en werkplaats.

        Stedenbouwkundige vergunning afgeleverd op 25 oktober 1967 door het college van burgemeester en schepenen voor het aanbrengen van een verlicht uithangbord aan de voorgevel.

 

Relevante milieuvergunningen

 

Volgende milieuvergunningen en/of weigeringen zijn relevant:

        milieuvergunning afgeleverd op 31 juli 1959 door het college van burgemeester en schepenen voor het uitbreiden van een bestaande garage met een benzinetank van 7.500 l;

        milieuvergunning afgeleverd op 20 juni 1974 door het college van burgemeester en schepenen voor het exploiteren van een herstellingsplaats voor motorvoertuigen en brandstoffendepot.

 

Relevante omgevingsvergunningen

 

Er zijn geen voorgaande vergunningen gekend voor het betrokken goed.

 

  1. Beschrijving van de omgeving en de aanvraag

3.1 Beschrijving van de omgeving

De eigendom is een perceel met een oppervlakte van 1084 m² en is gelegen langs de Harelbekestraat op ongeveer 350 m ten westen van de kern van Deerlijk. De Harelbekestraat is een voldoende uitgeruste gemeenteweg en betreft de verbindingsweg tussen Deerlijk en Harelbeke.

Het perceel is bebouwd met een opslagruimte bestaande uit twee aaneen gebouwde volumes met een totale oppervlakte van 352 m². Het eerste volume van de loods is opgetrokken gemiddeld 10 m achter de rooilijn en heeft een bouwdiepte van 7,7 m en een breedte van 12,64 m. Het eerste volume is gebouwd tot tegen de beide zijperceelsgrenzen. Dit volume bestaat uit twee bouwlagen met een plat dak en heeft een kroonlijsthoogte van 6,5 m. Op het gelijkvloers zijn 2 doorritten voorzien naar de achtergelegen opslagruimte en een trappenhal met technische ruimte. Op de eerste verdieping is een appartement aanwezig met 3 slaapkamers, een keuken, leefruimte, badkamer en een hal met apart toilet.

Het aangebouwde tweede volume bestaat uit 1 bouwlaag met een dubbel zadeldak. Het achterste volume is gebouwd op de linker perceelgrens. In dit volume is een opslagruimte aanwezig voor een aannemer van vloerwerken.

In de voorgevel zijn twee poorten aanwezig waarboven een publiciteitsspandoek bevestigd is. Dit spandoek bedekt 5 raamopeningen met een gelijke breedte van 1,5 m en een hoogte van 1,28 m.

De voortuinzone is grotendeels verhard met uitzondering van een groenstrook aan de linkerzijde van het perceel. Deze groenstrook is 6,55 m lang. Er is een oprit voorzien in asfalt van gemiddeld 10 m lang waarop voertuigen gestald kunnen worden. Aan de rechterzijde van de opslagruimte is een tuinzone voorzien van 630 m² groot, die momenteel gebruikt wordt als tuin door de voorliggende woning van dezelfde eigenaar.

De omgeving wordt gekenmerkt door een diversiteit aan type bebouwing als functies (eengezinswoningen, meergezinswoningen, bedrijfsgebouwen, kantoren, etc.).

 

3.2 Beschrijving van de aangevraagde stedenbouwkundige handelingen

De aanvrager wenst een functiewijziging aan te vragen waarbij het appartement gelegen boven de opslagruimte gewijzigd wordt naar een toonzaal voor de aannemer vloerwerken. Naast deze functiewijziging wenst de aanvrager de voorgevel te renoveren en interne verbouwingen uit te voeren. De twee bestaande volumes op het perceel worden qua bouwvolume niet uitgebreid. 

In het eerste volume blijven de twee doorritten op het gelijkvloers behouden. De eerste verdieping bestaat na verbouwing uit een trappenhal en een showroom. Hiervoor wordt in het interieur een bijkomende opening gemaakt om twee ruimtes met elkaar te verbinden, die een structurele impact heeft. De andere binnenmuren die gewijzigd worden zijn niet-dragend en hebben geen structurele impact. Het achterste volume, waar de opslagruimte gevestigd is, blijft ongewijzigd.

De voorgevel wordt afgewerkt met een witte gevelpleister en een natuursteenplint. Het publiciteitsspandoek dat momenteel de ramen op de eerste verdieping bedekt, wordt verwijderd. De bestaande raamopeningen blijven behouden en het schrijnwerk wordt vernieuwd met aluminium schrijnwerk. De voortuinzone blijft ongewijzigd.

 

3.3 Beschrijving van de aangevraagde ingedeelde inrichtingen of activiteiten

De aanvraag heeft geen betrekking op een ingedeelde inrichting of activiteit.

 

  1. Openbaar onderzoek/raadpleging aanpalende eigenaar

Er diende over de aanvraag geen openbaar onderzoek gehouden te worden.

De aanpalende eigenaars werden op 19 juni 2025 aangeschreven aangezien de aanvraag betrekking heeft op de oprichting, uitbreiding of afbraak van scheidingsmuren of muren die in aanmerking komen voor gemene eigendom. De aanpalende eigenaars hebben geen bezwaar ingediend.

 

  1. Adviezen

Fluvia werd om advies verzocht op 18 juni 2025 De adviesinstantie bracht op 26 juni 2025 een voorwaardelijk gunstig advies uit. Het advies wordt als volgt gemotiveerd:

        De showroom met inkom en trap moeten van de rest van het gebouw gescheiden zijn d.m.v. wanden EI 60 en verbindingsdeuren EI130 zelfsluitend of bij brand zelfsluitend.

        De technische ruimte is afgesloten via zelfsluitende branddeur EI130. 

        Er voldaan wordt aan de algemene reglementeringen (bv. Algemene politieverordening, ARAB, CODEX, AREI, VLAREM, ... .) en normeringen.

 

  1. Project-MER of OVR (ingeval van toepassing)

De aanvraag valt niet onder de bijlage I of II van het besluit van de Vlaamse Regering van 10 december 2004. Project-MER of OVR is niet van toepassing op voorliggende aanvraag.

 

  1. Inhoudelijke beoordeling van het dossier

Op basis van de hierboven vermelde overwegingen wordt tot de volgende beoordeling van het dossier gekomen.

 

7.1 Planologische toets

De aanvraag dient getoetst te worden aan de stedenbouwkundige voorschriften van het gewestplan, meer bepaald aan de voorschriften van het woongebied.

In deze zone gelden de stedenbouwkundige voorschriften van art. 5.1.0. van het koninklijk besluit van 28 december 1972 betreffende de inrichting en de toepassing van de ontwerpgewestplannen en de gewestplannen. Deze voorschriften luiden als volgt :

 

Woongebieden zijn bestemd voor wonen, alsmede voor handel, dienstverlening, ambacht en kleinbedrijf voor zover deze taken van bedrijf om redenen van goede ruimtelijke ordening niet in een daartoe aangewezen gebied moeten worden afgezonderd, voor groene ruimten, voor sociaal-culturele inrichtingen, voor openbare nutsvoorzieningen, voor toeristische voorzieningen, voor agrarische bedrijven. Deze bedrijven, voorzieningen en inrichtingen mogen echter maar worden toegestaan voor zover ze verenigbaar zijn met de onmiddellijke omgeving.

De aanvraag heeft betrekking op een functiewijziging van wonen naar een showroom bij een bestaand kleinschalig bedrijf zodat de aanvraag in overeenstemming is met de voorzieningen van het gewestplan.

 

7.2 Wegenis

In toepassing op de artikelen 4.3.5. tot en met 4.3.8. van de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening kan gesteld worden dat de Harelbekestraat een voldoende uitgeruste openbare weg is.

De aanvraag beoogt niet de oprichting van een bedrijfswoning.

De aanvraag ligt niet in een reservatiestrook. Het goed is niet getroffen door een rooilijn.

 

7.3 Watertoets (decreet integraal waterbeleid)

Hoofdstuk III, afdeling I, artikel 8 van het decreet van 18 juli 2003 betreffende het algemeen waterbeleid (Belgisch Staatsblad 14 november 2003) legt bepaalde verplichtingen op, die de watertoets worden genoemd. Deze watertoets houdt in dat de eventuele schadelijke effecten van het innemen van ruimte ten koste van de watersystemen worden ingeschat.
De omzendbrief OMG/2022/1 ‘Richtlijnen voor de toepassing van een klimaatbestendige watertoets en de vrijwaring van het waterbergend vermogen in signaalgebieden’ reikt richtlijnen aan voor het toepassen van het nieuwe watertoetsbesluit, alsook voor het vrijwaren van watergevoelige gebieden.

 

Het betrokken goed is volgens de fluviale en de pluviale overstromingskaart niet gelegen binnen een overstromingsgevoelige zone.

De voorliggende aanvraag heeft geen uitbreiding van de bebouwde oppervlakte. De aanvraag valt niet onder het toepassingsgebied van de gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake hemelwater.

Bijgevolg kan in alle redelijkheid geoordeeld worden dat het schadelijk effect beperkt zal zijn.

 

7.4 Mer-screening

De aanvraag valt niet onder de bijlage I,II of III van het besluit van de Vlaamse Regering van 10 december 2004.

 

7.5 Natuurtoets

Volgens de natuurtoets blijkt dat geen onvermijdbare schade aan belangrijke natuurwaarden wordt veroorzaakt.

 

7.6 Erfgoed-/archeologietoets

Niet van toepassing.

 

7.7 Mobiliteit – MOBER (transport en verkeersveiligheid)

Niet van toepassing.

 

7.8 Decreet grond- en pandenbeleid

Gezien de beperkte omvang/aard van het project zijn geen normen of percentages betreffende de verwezenlijking van een bescheiden woonaanbod van toepassing.

 

7.9 Milieuaspecten

Niet van toepassing.

 

7.10 Goede ruimtelijke ordening

Voor de beoordeling van de goede ruimtelijke ordening wordt de aanvraag getoetst aan de hand van de aandachtspunten en criteria zoals vermeld in artikel 4.3.1 § 2 van de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening, voor zover noodzakelijk en relevant.

 

Functie:

De aanvraag heeft betrekking op de functiewijziging van een appartement gelegen op de eerste verdieping naar een showroom. De aanwezig functie van het gelijkvloers blijft behouden. De showroom voorziet een uitbreiding in functie van de opslagruimte van een aannemer. Deze functie staat niet op zichzelf, maar is verbonden aan een al aanwezig bedrijf. De wijziging zal geen impact hebben op de functionele beleving van de straat en is bijgevolg passend binnen deze omgeving.

Het ontwerp zorgt voor een herindeling en rationalisering van het gebruik van het gebouw. Het appartement is in de huidige situatie afgescheiden van het gebruik van de rest van het gebouw. Door de functiewijziging wordt een functionele eenheid gecreëerd. 

 

Inplanting, ruimtegebruik, bouwvolume en gabarit:

De inplanting van het gebouw op gemiddeld 10 m achter de rooilijn wordt licht gewijzigd door het aanbrengen van een crepi-laag. De dikte van een laag crepi is verwaarloosbaar en zal geen impact hebben op de voortuinzone.

Het gebouw blijft qua gabarit ongewijzigd, er worden enkel interne verbouwingswerken uitgevoerd. Het gevraagde is qua volume en gabarit inpasbaar in de betreffende omgeving.

 

Verschijningsvorm:

De voorgevel wijzigt van een witte gemetste gevel naar een gevel afgewerkt met witte crepi. In de directe omgeving van het gebouw zijn meerdere woningen terug te vinden die afgewerkt zijn met alternatieve materialen zoals crepi en gevelpanelen. De Harelbekestraat wordt gekenmerkt door een variatie in gevelafwerking waardoor het materiaalgebruik zich integreert binnen de bestaande bebouwing.

 

Parkeerplaatsen en verkeersaantrek:

Op eigen terrein is er op heden al verharding aanwezig die plaats kan bieden aan twee voertuigen. De showroom is kleinschalig en is ondersteunend aan de bestaande functie. Bijgevolg wordt er geen significante wijziging van de verkeersaantrek verwacht.

 

Groen- en omgevingsaanleg:

De voortuinzone is grotendeels verhard met uitzondering van een groenstrook aan de linkerzijde van het perceel. De bestaande verharding is noodzakelijk om het parkeren op de site op te vangen. Op de site is een grote tuinzone aanwezig aan de rechterzijde van het gebouw wat bijdraagt aan de biodiversiteit.

 

Conclusie

Het ontwerp is bijgevolg verenigbaar met zijn onmiddellijke omgeving en met de goede plaatselijke aanleg.

 

7.11 Resultaten openbaar onderzoek

Niet van toepassing.

 

7.12 Scheidingsmuren

Naar aanleiding van de adviesvraag voor de werken aan de scheidingsmuren werden geen bezwaren of opmerkingen geformuleerd zodat een verdere beoordeling niet aan de orde is.

 

7.13 Bespreking adviezen

In het advies van Fluvia zijn een aantal voorwaarden opgenomen dewelke onder vorm van bijzondere vergunningsvoorwaarden aan de omgevingsvergunning worden gehecht. De geformuleerde voorwaarden dienen nageleefd te worden.

 

Juridische gronden

 

     Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 2 Decreet Lokaal Bestuur

     Andere:

     Besluit van de Vlaamse Regering van 27 november 2015 tot uitvoering van het decreet betreffende de omgevingsvergunning

     Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening van 15 mei 2009 en zijn wijzigingen

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen sluit zich aan bij het advies van de gemeentelijk omgevingsambtenaar en besluit bijgevolg tot het afleveren van de omgevingsvergunning aan Fletcher Sabbe namens Vloeren Sabbe CommV, gevestigd Harelbekestraat 40B te 8540 Deerlijk, voor de functiewijziging van appartement naar showroom, verbreden gevelopeningen en gevelafwerking met witte bepleistering, op een perceel gelegen Harelbekestraat 40B en met als kadastrale omschrijving (afd. 2) sectie C 41 A3, mits te voldoen aan volgende voorwaarde:

- Alle voorwaarden uit het advies van Fluvia dienen nageleefd te worden.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.34. Premiereglement - zwerfvuilactie - verlenging - verzoek agendering gemeenteraad - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om de voorzitter van de gemeenteraad te verzoeken de verlenging van het premiereglement zwerfvuilactie voor goedkeuring te agenderen op de eerstvolgende gemeenteraad.

 

Motivering

 

Voorliggend reglement betreft de verlenging van het bestaande reglement zoals goedgekeurd in de gemeenteraadszitting van28 november 2019.

 

De noodzaak tot agendering wordt als volgt gemotiveerd:

 

Het huidige premiereglement zwerfvuilactie eindigt op 31 december 2026.

De gemeente Deerlijk werkt al geruime tijd samen met Imog via het project 'Nette Regio' om

zwerfvuil op te ruimen. Ondanks deze inspanningen wordt er nog steeds vastgesteld dat de

problematiek zeer actueel is.

Door het verlenen van een premie voor het opruimen van zwerfvuil worden de Deerlijkse

verenigingen gestimuleerd om zwerfvuil op te ruimen. De gemeente werd ingedeeld in 14

deelgebieden zodat het voor de Deerlijkse verenigingen haalbaar is om een zwerfvuilactie te

organiseren. Bijgevolg is het aangewezen om het premiereglement "zwerfvuilactie" verder te

behouden.

 

Conform artikel 41, tweede lid, 23° Decreet Lokaal Bestuur behoort het vaststellen van subsidiereglementen tot de exclusieve bevoegdheid van de gemeenteraad.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Art. 41, tweede lid, 23° Decreet Lokaal Bestuur

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële impact.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit de voorzitter van de gemeenteraad te verzoeken volgend reglement voor goedkeuring te agenderen op de eerstvolgende gemeenteraad:

 

PREMIEREGLEMENT ZWERFVUILACTIE

 

Toepassingsgebied

 

Art. 1.

Men kan een premie verkrijgen voor het organiseren van een zwerfvuilactie door een Deerlijkse

vereniging of organisatie, al dan niet aangesloten bij een gemeentelijke raad.

 

Doelstelling

 

Art. 2.

Deze premie heeft tot doel om Deerlijkse verenigingen te stimuleren om zwerfvuil op te ruimen en zo een nettere gemeente te bekomen.

 

Premiegerechtigde

 

Art. 3.

De premie kan aangevraagd worden door een Deerlijkse vereniging of

organisatie, al dan niet aangesloten bij een gemeentelijke raad.

 

Bedrag

 

Art. 4.

De premie bedraagt: 100 euro per deelgebied.

 

Voorwaarden

 

Art. 5.

◦ De zwerfvuilactie dient minstens over 1 volledig deelgebied te gebeuren, zoals

aangeduid op de kaart die deel uitmaakt van dit reglement.

◦ Er dient minimum één maand te verstrijken tussen twee opeenvolgende

zwerfvuilacties op hetzelfde deelgebied. Mits motivatie kan het college van

burgemeester en schepenen hiervan afwijken.

◦ Het deelgebied waarin de zwerfvuilactie doorgaat kiest de vereniging/organisatie zelf.

Mits motivatie kan het college van burgemeester en schepenen een deelgebied aan

de vereniging of organisatie toewijzen om in aanmerking te komen voor de toelage.

◦ Het zwerfvuil wordt ingezameld in zakken die ter beschikking gesteld worden door

Imog.

◦ Het zwerfvuil moet zoveel mogelijk in fracties geselecteerd worden, minimaal moet

PMD apart ingezameld worden.

◦ Het ingezamelde zwerfvuil wordt verzameld op één of meerdere verzamelpunt(en) in

overleg met de gemeente.

 

Aanvraag- en toekenningsprocedure

 

Art. 6.

De Deerlijkse vereniging of organisatie, al dan niet aangesloten bij een gemeentelijke raad,

dient minstens 15 dagen voor de zwerfvuilactie zijn aanvraag schriftelijk te richten aan het

college van burgemeester en schepenen door middel van het aanvraagformulier.

 

Na de zwerfvuilactie worden de aangevraagde deelgebieden door de gemeente aan een

controle ter plaatse onderworpen.

Na positieve controle ter plaatse wordt de premie uitbetaald aan de Deerlijkse vereniging of

organisatie, al dan niet aangesloten bij een gemeentelijke raad.

De premie wordt slechts toegekend binnen de perken van het op het gemeentebudget

ingeschreven krediet.

Het college van burgemeester en schepenen behoudt zich het recht voor te allen tijde na te

gaan of aan de voorwaarden van dit premiereglement voldaan is. De aanvrager zal niets

doen dat er kan toe strekken deze controle moeilijk of onmogelijk te maken.

 

Inwerkingtreding

 

Art. 7.

Dit reglement treedt in werking vanaf 1 januari 2026 en is geldig tot en met 31 december 2031.

 

Art. 8.

Het gemeenteraadsbesluit van 28 november 2019 houdende de vaststelling van het premiereglement zwerfvuilactie wordt opgeheven vanaf de datum van inwerkingtreding van onderhavig reglement.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.35. Inname openbaar domein - kennisname

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.36. kerkfabrieken Sint-Columba en OLV Onbevlekt Ontvangen - verslagen van 26 juni 2025 - kennisname

 

Aanleiding en context

 

De kerkfabrieken Sint-Columba en O.L.V. Onbevlekt Ontvangen hielden een vergadering op 26 juni 2025. Het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd kennis te nemen van de verslagen van deze vergadering.

 

Motivering

 

De verslagen bevinden zich in bijlage. Het college van burgemeester en schepenen beschikt over een termijn van 30 dagen, die ingaat op de dag nadat de notulen zijn binnengekomen, om een besluit te schorsen indien het gemeentelijk (financieel) belang geschaad wordt.

 

Er is geen advies nodig.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 2 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Art. 57 en 58, § 1 Decreet van 7 mei 2004 betreffende de materiële organisatie en werking van de erkende erediensten

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen neemt kennis van de verslagen.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.37. Belasting masten en pylonen - behandeling bezwaarschrift - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om een ingediend bezwaarschrift tegen de gemeentebelasting op masten en pylonen, te behandelen.

 

Motivering

 

De gemeenteraad heeft in zitting van 24 november 2022 het gemeentelijk belastingreglement op masten en pylonen goedgekeurd.

 

Het college van burgemeester en schepenen heeft in zitting van 16 april 2025 het kohier van belasting op masten en pylonen, voor het aanslagjaar 2025 uitvoerbaar verklaard.

 

Het aanslagbiljet werd verzonden op 18 april 2025.

 

Het bezwaarschrift tegen deze aanslag, ingediend door Proximus nv, vertegenwoordigd door Avens advocaten, werd ontvangen op 18 juli 2025.

 

De belastingschuldige heeft in zijn bezwaarschrift niet gevraagd om uitgenodigd te worden tot een hoorzitting.

 

Het college van burgemeester en schepenen motiveert haar beslissing als volgt:

 

Overwegende dat het bewijs van de bekendmaking van het reglement op 29 november 2022 wordt geleverd via het digitaal bekendmakingssysteem van de gemeente dat niet voor manipulatie vatbaar is.

 

Dat overeenkomstig recente rechtspraak het bewijs van de datum van bekendmaking ook (aanvullend) op andere wijzen kan worden geleverd dan door de aantekening in het bedoelde register. In die zin preciseerde een arrest van het hof van beroep van Gent (Gent 10 november 2020, LRB 2021, nr. 1, 45-49) het volgende:

 

“De gemeente legt een schermafdruk voor van de bestanden van haar computerserver waarop een zoekfunctie is toegepast naar het woord 'masten' in de bestandsnamen. Daaruit blijkt dat 1 resultaat werd gevonden, namelijk een pdf-bestand met de naam belastingreglement op de masten en pylonen met ingang van 2016 tot en met 2019, groot 805,84 KB met status permanent en 'uploaddatum' do. 24/03/2016 — 17.26 en 'aanpassingdatum' eveneens do. 24/03/2016 — 17.26. Daarmee toont de gemeente wel degelijk aan dat zij het betreffende belastingreglement bekendgemaakt heeft op haar website en wel op 24 maart 2016. Dat is een bekendmaking in overeenstemming met het toepasselijk artikel 186 Gemeentedecreet. De belastingplichtige laat terecht opmerken dat die aantekening met volgnummer 61/216 geen volledige datum bevat. Er staat immers alleen "24 maart", zonder toevoeging van een jaartal. Waar de belastingplichtige inroept dat de datering van de aantekening een substantiële vormvereiste is en op grond van het enkele feit dat de datum niet volledig is, gaat ze er aan voorbij dat het toekennen van een substantieel karakter aan een vormvereiste slechts kan gebeuren wanneer de vorm noodzakelijk is om het nodige bewijs te kunnen leveren. Dat moet van geval tot geval worden bekeken. Concreet blijkt dat de betreffende aantekening met nummer 61/216 volgt op deze met nummer 61/215 en dat deze betrekking heeft op de publicatie van de goedkeuring van het gemeentelijk subsidiereglement voor de aankoop en/of huur van herbruikbare luiers, ook gestemd door de gemeenteraad op 8 maart 2016, met vermelding van bekendmaking overeenkomstig artikel 186 gemeentedecreet op 24 maart 2016. Verder is het betreffende belastingreglement gedateerd op 8 maart 2016 en de werkelijke publicatie bewezen op de website van de gemeente op 24 maart 2016, datum waarvan bovendien ook melding gemaakt wordt in de betreffende aantekening. Deze feitelijke vaststellingen laten met zekerheid toe aan te nemen dat de betreffende aantekening gebeurde op 24 maart 2016. De aantekening van de publicatie beantwoordt dan ook aan de wettelijke en reglementaire vereisten.”

 

Eveneens in die zin stelde een recent arrest van het hof van beroep van Gent (Gent 3 januari 2023, LRB 2023, nr. 2, 46-50.)  het volgende (met eigen markeringen):

 

“De gemeente wijst er evenwel met reden op dat uit haar stuk 14 blijkt dat op haar server een register terug te vinden is waarin door het systeem genoteerd werd dat het betreffende belastingreglement op haar webtoepassing werd opgeladen op 20 december 2019 om 08:46 uur. Anders dan waar de belastingplichtige van uitgaat, kan niet worden aangenomen dat het vormvoorschrift van artikel 3 en 4 van het besluit van 20 april 2018, ook al is het bedoeld om garanties mogelijk te maken over de waarheidsgetrouwheid van de publicatie, elke andere mogelijkheid uitsluit om de werkelijke publicatie van een belastingreglement te bewijzen en als zodanig een substantiële vormvereiste zou zijn. Een substantiële vormvereiste ontleent haar substantieel karakter precies aan het feit dat er zonder die vormvereiste geen andere bewijsmogelijkheid beschikbaar is. Met het voorgelegde register uit de server van de gemeente, levert de gemeente precies het bewijs dat hier essentieel is, namelijk dat het belastingreglement wel degelijk zoals door de wet voorgeschreven is bekendgemaakt en op welke datum dat is gebeurd. De gemeente bewijst dus dat voldaan is aan de vereiste van artikel 190 GW en zelfs dat de bekendmaking tijdig gebeurde om het belastingreglement al in werking te laten treden op het moment waarop de gemeenteraad het wilde van toepassing maken 1 januari 2020. Het belastingreglement werd dus aan de belastingplichtigen tegenstelbaar gemaakt en dit ook al tegen de datum van 1 januari 2020 waarop het belastbare feit moest bestaan en al zeker tegen het moment waarop de bestreden aanslagen voor het aanslagjaar 2020 werden gevestigd.”

 

Dat luidens de voormelde rechtspraak moet worden nagegaan of er sprake is van een schending van substantiële vormvereisten. Het betreft waarborgen die onmogelijk kunnen worden gegarandeerd aan de hand van andere bewijsmiddelen.

 

Overwegende dat het substantiële karakter inderdaad slechts blijft bestaan zolang er geen betrouwbaar alternatief voorhanden is. Overwegende dat op 26 juni 2023 een aangepast besluit van de Vlaamse Regering in het Belgisch Staatsblad werd gepubliceerd. Krachtens dit aangepaste besluit staat het gemeenten vrij ervoor te kiezen op welke wijze zij het bewijs van de bekendmaking leveren, onder die verstande dat 1) de unieke identificatie blijkt van het document dat wordt bekendgemaakt en 2) de datum waarop het document op de webtoepassing van de gemeente is geplaatst. Aangezien de aanpassing van het besluit betrekking heeft op het materiële bewijsrecht is deze regeling overeenkomstig artikel 1.2. NBW niet enkel van toepassing op situaties die na haar inwerkingtreding ontstaan, maar ook op toekomstige gevolgen van onder de vroegere ‘wet’ ontstane situaties die zich voordoen of voortduren onder de nieuwe ‘wet’, voor zover dit geen afbreuk doet aan reeds onherroepelijk vastgestelde rechten. Deze onmiddellijke inwerkingtreding heeft tot gevolg dat deze bepalingen onmiddellijk van toepassing zijn op alle hangende geschillen. (zie M. DE JONCKHEERE en T. DE JONCKHEERE, handboek lokale belastingen, Brugge, die Keure, 2021, 73-74 en daar geciteerde rechtsleer.)

 

Met betrekking tot het gelijkheidsbeginsel

 

Bij de beoordeling van de rechtsgeldigheid van het bestreden belastingreglement in het licht van het gelijkheidsbeginsel komt het er op aan na te gaan wat de aard van de ingestelde belasting is en welk doel door deze belasting wordt nagestreefd, om dan te kunnen bepalen of het gemaakte onderscheid tussen voornoemde categorieën in verband staat met deze aard of dit doel.

 

Een belastingreglement moet, in het kader van het gelijkheidsbeginsel, derhalve op deugdelijke motieven rusten. Die motieven dienen inzonderheid te doen blijken van het doel van de belasting.

 

In de aanhef van het toepasselijke belastingreglement wordt het volgende overwogen:

 

        De gemeente Deerlijk wordt gekenmerkt door haar open uniek landschap. Masten en pylonen verstoren hiermee het open karakter van het landschap.

        Het is aangewezen om de aanwezigheid van masten en pylonen op het grondgebied van de gemeente Deerlijk te beperken, gezien ze een substantiële negatieve invloed hebben op de aantrekkingskracht van de gemeente als woonomgeving en toeristische bestemming, en wegens de visuele vervuiling, de landschapsverstoring, en het doorbreken van de vrije open ruimte. Daardoor is de belasting op masten en pylonen vanuit dit oogpunt gerechtvaardigd.

        Het landschapsverstorend karakter van masten en pylonen, dienstig om groene energie te produceren, wordt evenwel voldoende gecompenseerd door het maatschappelijk belang, zodat hiervoor vrijstelling kan verleend worden.

        Het landschapsverstorend karakter van masten en pylonen die dienen voor openbare hulpverlenings- en veiligheidsdiensten die primaire overheidstaken uitoefenen, wordt voldoende gecompenseerd door het maatschappelijk belang zodat hiervoor vrijstelling kan verleend worden.

        De financiële toestand van de gemeente Deerlijk rechtvaardigt de invoering van belastingen zodat het meerjarenplan in evenwicht wordt gehouden.

 

Hoogtebepaling

 

Het feit dat de betreffende belasting slechts aan de eigenaars van masten en pylonen met een hoogte van minimaal 15 meter wordt opgelegd, wordt afdoende verantwoord door de omstandigheid dat deze hoge constructies een substantiële invloed hebben op de aantrekkingskracht van de gemeente als woonomgeving, ze landschapsverstorend werken en derhalve hinder veroorzaken voor de plaatselijke bevolking. De belaste masten en pylonen maken onbetwistbaar een storend element uit in het landschap. De esthetische waarde van het landschap wordt daardoor negatief beïnvloed.

 

Bijgevolg kon, zonder de grenzen van redelijkheid te buiten te gaan, voorzien worden in de objectieve maatstaf van een hoogte van ten minste 15 meter, om te bepalen of een mast of pyloon de bedoelde landschapsverstoring meebrengt en dus tot belastingheffing aanleiding dient te geven [1].

 

De belasting viseert aldus alle (en niet alleen GSM- of elektriciteits-) masten en pylonen van minstens 15 meter hoogte die geplaatst zijn in openlucht en zichtbaar zijn vanaf de openbare weg, of zij nu voor telecommunicatie dan wel voor andere doeleinden worden aangewend, bijvoorbeeld voor hoogspanningskabels.

 

Masten en pylonen geplaatst in openlucht en zichtbaar vanaf de openbare weg bevinden zich niet in dezelfde situatie als masten en pylonen die niet geplaatst zijn in openlucht en niet zichtbaar zijn vanaf de openbare weg. Inderdaad  geven masten en pylonen die niet geplaatst zijn in openlucht en niet zichtbaar zijn vanaf de openbare weg geen aanleiding tot landschapsverstoring of visuele pollutie. Er is dan ook geen sprake van schending van het gelijkheidsbeginsel[2].

 

De belastingplichtige toont evenmin aan dat de door haar genoemde andere eigenaars van masten en pylonen op het grondgebied van de gemeente opereren.

 

Bovendien bewijst zij niet dat de bepaling van de hoogte op 15 meter enkel en alleen in haar nadeel is en dat enkel zij geviseerd wordt door de opgelegde belasting.

 

De gemeente heeft de hoogte van een mast of pyloon vastgelegd op 15 meter om belastbaar te zijn. De hoogte heeft ontegensprekelijk een doorslaggevende invloed op het storend karakter van de mast of pyloon. De bepaling van de hoogte waarboven de mast of pyloon belastbaar is, is een opportuniteitskwestie. Mag de keuze van de hoogte niet willekeurig zijn, evenmin is de gekozen hoogte in die zin te rationaliseren dat heel precies wordt meegedeeld waarom exact die hoogte in aanmerking wordt genomen, en geen andere. De hoogte is verantwoord wanneer ze binnen de grenzen van de redelijkheid blijft [3].

 

Luidens de vaststaande rechtspraak van de Raad van State zijn dan ook belastingmaatregelen die alle masten en pylonen treffen, op zich voldoende duidelijk geformuleerd, zodat er ook voldoende zekerheid is over het toepassingsgebied van dat belastingreglement in kwestie. Dit is met name zo indien ook de minimale hoogte in het belastingreglement werd bepaald[4]. In casu blijkt uit het artikel 2 duidelijk wat als een mast of pyloon moet worden begrepen en wanneer deze worden belast. Zo blijkt met name dat deze een minimale hoogte van 15 meter dienen te hebben.

 

Het komt noch de uitvoerende macht, net zo min als de rechterlijke macht of de belastingplichtige toe zich over de opportuniteit van deze hoogtebepaling uit te spreken.

 

Om te kunnen beslissen of het maken van categorieën objectief en redelijk verantwoord is, volstaat het volgens het Hof van Cassatie dat in redelijkheid blijkt dat er een objectieve verantwoording bestaat of kan bestaan voor die categorieën[5]. Deze hoogtebepaling geldt als een objectief criterium omdat op basis daarvan elke eigenaar van een dergelijke structuur kan uitmaken of een structuur al dan niet onder het toepassingsgebied van deze belasting valt[6]. Het gelijkheidsbeginsel wordt volgens de rechtspraak niet geschonden doordat de belasting niet op structuren van minder dan 15 meter hoogte van toepassing is, precies omdat dit zich mede laat verklaren door het verschil in impact van een dergelijke structuur op de open ruimte in deze context. Verder wordt zoals gesteld als niet-fiscale nevendoelstelling in de aanhef van het belastingreglement verwezen naar het landschapsverstorend karakter van deze constructies, de hinderlijkheid voor de plaatselijke bevolking en de substantiële invloed ervan op de aantrekkingskracht van de gemeente.

 

Een minimale hoogte van 15 meter werd dan ook in recente rechtspraak herhaaldelijk als een voldoende objectief criterium aanvaard. Ook dat het tot de autonome bevoegdheidssfeer van de gemeente behoort om in te vullen waar de grens van de aanvaardbare visuele hinder ligt, wordt door de rechtspraak aanvaard[7]. Door de belastbaarheid in te stellen vanaf een hoogte van 15 meter boven het maaiveld, heeft de gemeente een voldoende objectief criterium toegepast met het oog op het doel, de aard en de gevolgen van de belasting[8]. Waar de belasting een compensatie moet bieden voor aanzienlijke landschapsvervuiling en visuele pollutie in de openruimtegebieden, is de hoogte wel degelijk relevant[9]. Vanuit het oogpunt van de naleving van het grondwettelijk beginsel van gelijkheid en non-discriminatie verbiedt niets een gemeente, wanneer deze een welbepaalde belasting invoert die door haar financiële toestand is verantwoord, deze prioritair te richten op activiteiten waarvan deze meent dat ze meer vatbaar zijn voor kritiek dan andere, of waarvan ze de ontwikkeling weinig wenselijk acht[10].

 

Uit al het voorgaande blijkt dat in de rechtspraak een minimale hoogtebepaling van 15 meter reeds meermaals als kennelijk en redelijkerwijs verantwoord werd beschouwd in functie van de aard, het doel en de gevolgen van deze belasting. Op deze wijze kon de gemeente haar belasting prioritair richten op de door haar bekritiseerbaar geachte masten en pylonen en de eigenaars van die masten en pylonen financieel laten bijdragen in de algemene uitgaven van de gemeente, alsook hen aansporen de voormelde als negatief ervaren effecten te vermijden en/of te beperken.

 

Bijgevolg kon, zonder de grenzen van de redelijkheid te buiten te gaan, worden voorzien in de objectieve maatstaf van een hoogte van ten minste 15 meter, om te bepalen of een mast of pyloon de bedoelde landschapsverstoring en hinder voor omwonenden meebrengt en dus tot belastingheffing aanleiding dient te geven.

 

De door de belastingplichtige bijgebrachte rechtspraak van de rechtbank van eerste aanleg van Antwerpen van betreft uitzonderingsrechtspraak, die allerminst kan overtuigen en waarin zonder enige aanleiding noch juridische verantwoording een rem op de fiscale autonomie wordt geplaatst. Bovendien heeft deze rechtspraak betrekking op een reglement dat enkel constructies met een hoogte van minstens 20 meter belast. Terzake merkt gemeente op dat zij op grond van haar fiscale autonomie terecht heeft kunnen oordelen dat het redelijk is om een hoogte van tenminste 15 meter als drempel te hanteren waarboven constructies voor aanzienlijke landschapsverstoring zorgen.

 

In die zin verwijst de gemeente verder naar het Cassatiearrest van 1 oktober 1999[11] waaruit blijkt dat het volstaat dat er een objectieve verantwoording bestaat “of kan bestaan” voor het gemaakte onderscheid. De rechter mag volgens het Hof niet eisen dat het bestuur effectief ook het bewijs levert dat het gemaakte onderscheid of de afwezigheid ervan noodzakelijk bepaalde gevolgen heeft. In die zin is het uiteraard niet vereist dat de gemeente aantoont dat constructies vanaf 15 meter landschapsverstorend zijn en kleinere constructies niet.

 

Daar waar het uiteraard correct is dat de invulling van de minimale hoogte die aanleiding geeft tot belastingheffing naar alle redelijkheid dient te gebeuren, kan er anderzijds niet ernstig worden aan getwijfeld dat een hoogte tussen 15 meter en 20 meter binnen de grenzen blijft waarbinnen de gemeente naar redelijkheid en op een autonome wijze kan beoordelen dat de constructie op een aanzienlijke wijze aanleiding geeft tot landschapsverstoring.

 

Vrijstellingen

  1. constructies voor de productie van windenergie of andere vormen van groene stroom.

 

De vrijstelling voor constructies voor het produceren van windenergie of andere vormen van groene stroom wordt in de aanhef van het reglement als volgt verantwoord: “Het landschapsverstorend karakter van masten en pylonen dienstig om groene energie te produceren wordt evenwel voldoende gecompenseerd door het maatschappelijk belang, zodat hiervoor vrijstelling kan verleend worden”

 

De gemeente kon wel degelijk oordelen dat masten en pylonen die dienstig zijn om groene energie te produceren vrijgesteld dienen te worden van de belasting op masten en pylonen om het gebruik en de productie van hernieuwbare energie te bevorderen, zoals dit door diverse Europese richtlijnen wordt voorgeschreven.

 

De gemeente wenst terzake aan te stippen dat de vrijstelling slaat op het produceren van windenergie en niet het transmissienet of  het transporteren viseert. Aldus worden enkel de windmolens op zichzelf vrijgesteld, namelijk de constructies die tot doel hebben alternatieve energie (windenergie) te produceren.

 

Hierbij dient te worden verwezen naar het arrest van het Hof van Cassatie van 1 oktober 1999 dat van oordeel is dat “ de objectieve en redelijke verantwoording houdt niet in dat de overheid die een onderscheid maakt tussen belastingplichtigen het bewijs moet leveren dat dit onderscheid of de afwezigheid ervan noodzakelijk bepaalde gevolgen zou hebben. Het volstaat om te kunnen beslissen of het maken van categorieën objectief en redelijk is, dat in redelijkheid blijkt dat er een objectieve verantwoording bestaat voor die categoriëen en het verschil in tarief”. Kortom: het is aannemelijk en verdedigbaar dat de gemeente het gebruik van hernieuwbare energiebronnen wil bevorderen en om die reden een vrijstelling voor windmolens heeft opgenomen in het belastingreglement. Het bevorderen van het gebruik van hernieuwbare energiebronnen is een objectieve en redelijke verantwoording voor een vrijstelling van de belasting voor windmolens. De pylonen van de belastingplichtige hebben niets te maken met hernieuwbare energiebronnen [12].

 

De belastingplichtige kan niet ontkennen dat haar verticale constructies geen hernieuwbare stroom produceren. De pylonen van de belastingplichtige zijn aldus allesbehalve voldoende vergelijkbaar met de bedoelde windmolens die dienen voor de productie van windenergie. Ter zake verzetten de grondwettelijke regels van de gelijkheid en de niet-discriminatie zich ertegen dat categorieën van personen die zich ten aanzien van de ter beoordeling staande maatregel in een volledig verschillende situatie bevinden, op identieke wijze worden behandeld.

 

Bovendien is het vaststaande rechtspraak dat het mogelijk landschapsverstorend karakter van windmolens ruimschoots gecompenseerd wordt door het milieuvriendelijk aspect ervan [13].

 

  1. constructies voor openbare hulpverlenings- en veiligheidsdiensten die primaire overheidstaken uitoefenen.

 

Deze vrijstelling wordt volgens de aanhef van het belastingreglement verleend in functie van het maatschappelijk belang van de constructies voor openbare hulpverlenings- en veiligheidsdiensten die primaire overheidstaken uitoefenen. Het landschapsverstorende karakter wordt voldoende gecompenseerd door het maatschappelijk belang van deze constructies.

 

In tegenstelling tot wat de  belastingplichtige beweert wordt de vrijstelling bijgevolg wel degelijk voldoende verantwoord in de aanhef van het belastingreglement.

 

Ter zake kan trouwens eveneens worden verwezen naar een recent arrest van het Hof van Cassatie van 25 juni 2021, waarin dit Hof zijn uitspraak uit 2015 bevestigde, deze keer specifiek met betrekking tot een belasting op masten en pylonen. Het Hof van Cassatie vernietigde een arrest van het hof van beroep van Gent dat had geoordeeld dat een vrijstelling voor openbare hulpverlenings-en veiligheidsdiensten het gelijkheidsbeginsel schendt, aangezien een a posteriori aangevoerde verantwoording  voor de vrijstelling, namelijk dat deze geen commercieel doel nastreven, het gemaakte onderscheid niet kon verantwoorden. Het Hof van beroep van Gent had volgens het Hof van Cassatie vooreerst moeten nagaan of de belastingplichtige die zich op een schending van het gelijkheidsbeginsel beroept zich in een voldoende vergelijkbare situatie bevindt als de categorie van belastingplichtigen die van de vrijstelling kan genieten.

 

Uit dit Cassatiearrest kan worden afgeleid dat het Hof meent dat de vergelijkbaarheidstoets niet hoeft te gebeuren in functie van de verantwoording, zoals die blijkt uit de aanhef van het reglement of het administratieve dossier, maar dat zelfs het ontbreken van enige verantwoording de rechter niet ontslaat van de verplichting om na te gaan of de belastingplichtige die zich op een schending van het gelijkheidsbeginsel beroept, wel vergelijkbaar is met de vrijgestelde categorie[14]. Deze interpretatie van het voornoemde Cassatiearrest is trouwens recent bevestigd door het Hof van Beroep van Gent. In een arrest van 31 januari 2023 (nr. 2021/AR/1329, LRB 2023, nr. 2, 54-55) stelde het hof dat “In het arrest van 25 juni 2021 heeft het Hof van Cassatie geoordeeld dat het hof, waar het oordeelde dat het belastingreglement het gelijkheidsbeginsel miskent omdat de verantwoording voor het onderscheid, namelijk dat de openbare hulpverlenings- en veiligheidsdiensten geen commercieel doel nastreven en de betrokken telecomoperator wel, het gemaakte onderscheid niet kan verantwoorden, eerst had moeten nagaan of de telecomoperator zich in een voldoende vergelijkbare situatie bevindt als de categorie van de belastingplichtigen die kunnen genieten van een vrijstelling. Met andere woorden: het volstaat niet vast te stellen dat ASTRID nv deels een commercieel karakter heeft; er moet hoe dan ook worden nagegaan of ASTRID nv en de commerciële telecomoperatoren voldoende vergelijkbaar zijn. Binnen het bestek van de huidige zaak, kan het hof slechts vaststellen dat het op het eerste gezicht lijkt dat het feit dat ASTRID nv slechts in bijkomende mate zijn masten en pylonen ter beschikking kan stellen voor commerciële doeleinden, niet belet dat het in essentie bedoeld is om een publieke dienstverlening te kunnen garanderen, waardoor het met de commerciële telecomoperatoren — zoals de belastingplichtige — niet voldoende concreet vergelijkbaar is. Vallen de masten en pylonen van ASTRID nv onder de betreffende vrijstelling, dan moet dus worden aangenomen dat het redelijk verantwoord is om ze anders te behandelen dan de belastingplichtige.”

 

Het voorgaande impliceert dat een belastingplichtige wel degelijk moet aantonen in concreto te worden gediscrimineerd, hetgeen de belastingplichtige in casu geenszins doet.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 3, 7° Decreet Lokaal Bestuur

        Andere:

        Art. 9 Decreet betreffende de vestiging, de invordering en de geschillenprocedure van provincie- en gemeentebelastingen van 30 mei 2008 en latere wijzigingen

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit het bezwaarschrift ontvankelijk te verklaren, gezien dit binnen de voorziene termijn schriftelijk, ondertekend en gemotiveerd werd ingediend.

 

Artikel 2

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit het bezwaarschrift ongegrond te verklaren, volgens de bevindingen in het motiverend gedeelte.

 

Artikel 3

 

Deze beslissing zal betekend worden aan Proximus nv, Koning Albert II-laan 27 te 1030 Brussel en aan Avens advocaten, Vorstlaan 100 te 1170 Brussel.

 

Artikel 4

 

Een afschrift van deze beslissing zal bezorgd worden aan de financieel directeur.

 

 

 

 


[1] RvS 16 juni 2015, nr. 231.593.

[2] Cass. 23 november 2012, nr. C.11.0444.N, www.cass.be., conclusie advocaat – generaal THIJS.

[3] Rb Brugge 23 november 2015, nr. 14/2812/A, niet gepubliceerd.

[4] Vgl. RvS 14 januari 2014, nr. 226.034.

[5] Cass. 1 oktober 1999, TFR 2000, 80.

[6] Appermont, N., “Belastingen op (gsm-)masten en pylonen: stilaan licht aan het einde van de tunnel?”, T.Gem. 2015, afl. 2, 74-82.

[7] Gent, 27 maart 2018, 2017/AR/166, LRB 2018, afl. 1, 96.

[8] Gent, 30 januari 2018, 2016/AR/1349, LRB 2018, nr. 1, 81.

[9] Gent 28 april 2015, 2014/AR/1336, LRB 2015, nr. 2, 61.

[10] Luik 14 juni 2016, nr. 2015/RG/836, RFRL 2016, afl. 3, 268.

[11] Cass. 1 oktober 1999, TFR 2000, 80.

[12] Rb. Brugge 23 november 2015, nr. 14/2812/A.

[13] Antwerpen 8 juni 2021, nr. 2019/AR/1937, LRB 2022, afl. 1, 42; Gent 30 maart 2021, nr. 2020/AR/213, LRB 2021, afl. 2, 64; Gent 10 november 2020, nr. 2019/AR/1660, LRB 2021, afl. 1, 45; Gent 2 juni 2020, nr. 2019/AR/744, LRB 2020, afl. 2-3, 118.

[14] T. DE JONCKHEERE, “Cassatie bevestigt: belastingplichtige kan enkel schending gelijkheidsbeginsel inroepen als situatie in concreto vergelijkbaar is”, Fisc. Act. 2021, nr. 26, 13-15.

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.38. Goedkeuring jaarrekening 2024 - kennisname en verzoek agendering gemeenteraad - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd kennis te nemen van de goedkeuring van de jaarrekening 2024 en de voorzitter van de gemeenteraad te verzoeken deze ter kennisname voor te leggen aan de gemeenteraad van 11 september 2025.

 

Motivering

 

De gemeenteraad heeft op 24 april 2025 de jaarrekening 2024 vastgesteld. Op 8 augustus 2025 werd de jaarrekening goedgekeurd door de gouverneur. Dit besluit bevindt zich in bijlage. Het college van burgemeester en schepenen neemt hiervan kennis en verzoekt de voorzitter van de gemeenteraad deze ter kennisname voor te leggen aan de gemeenteraad van 11 september 2025.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 1 Decreet Lokaal Bestuur

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen neemt kennis van de goedkeuring van de jaarrekening 2024.

 

Artikel 2

 

Het college van burgemeester en schepenen verzoekt de voorzitter van de gemeenteraad de goedkeuring van de jaarrekening 2024 ter kennisname voor te leggen aan de gemeenteraad van 11 september 2025.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.39. Grafconcessie - bijzetting - kennisname

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.40. Grafconcessie - bijzetting - kennisname

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.41. Grafconcessie - bijzetting - kennisname

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.42. Grafconcessie hernieuwing - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.43. Grafconcessie - wijziging concessiehouder - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.44. Grafconcessie - toekenning - goedkeuring

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.45. Grafconcessie - plaatsen grafzerk - goedkeuring

 

Dit punt werd uitgesteld naar een volgende zitting.

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

C.46. Ontgravingen - stopzetting aanwezigheid politie - goedkeuring

 

Aanleiding en context

 

Aan het college van burgemeester en schepenen wordt gevraagd om geen politie meer aan te stellen bij ontgravingen uit columbarium of urnenveld.

 

Motivering

 

De burgemeester kan enkel om ernstige redenen een toestemming tot ontgraving verlenen.

Na de ontgraving wordt een nieuwe bestemming gegeven aan het stoffelijk overschot: een herbegraving, de thuisbewaring of crematie.

 

Bij ontgravingen tijdens lopende concessies, worden deze tot op vandaag steeds uitgevoerd onder toezicht van de politie. De aanwezige inspecteur van de politie controleert het loodje bij de kist of urne en noteert dit in zijn verslag, zodat er zekerheid is over de persoon die werd ontgraven.
 

Deze aanwezigheid is echter niet bij wet noodzakelijk, tenzij het over een ontgraving op gerechtelijk verzoek gaat.

 

Juridische gronden

 

        Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 2 Decreet Lokaal Bestuur

        Andere

        Artikel 4 van het decreet van 16 januari 2004 op de begraafplaatsen en de lijkbezorging

        Artikel 24 en 24bis van het decreet van 16 januari 2004 op de begraafplaatsen en de lijkbezorging

        Het besluit van de Vlaamse regering van 14 mei 2004 tot organisatie, inrichting en beheer van de begraafplaatsen en de crematoria

        Omzendbrief BA-2006/03 van 10/03/2006 betreffende de toepassing van het decreet van 16 januari 2004 op de begraafplaatsen en de lijkbezorging en de uitvoeringsbesluiten

        Hoofdstuk 5 van de APV

 

Adviezen

 

Er zijn geen adviezen nodig.

 

Financiën

 

Deze beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen beslist om geen politie meer aan te stellen bij ontgravingen uit columbarium of urnenveld, tenzij het een gerechtelijk verzoek betreft.

 

Artikel 2

 

Bij ontgravingen uit columbarium of urnenveld zal de aangestelde van de gemeente die de ontgraving uitvoert, duidelijk het loodnummer en het nummer van de urne, door het crematorium toegekend, noteren.

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Overzicht punten

 

Zitting van CBS van 13 AUGUSTUS 2025

D.1. OMV 2025_102 - Vichtesteenweg - advies aan Departement Omgeving (Vlaamse Overheid) - beslissing

 

Aanleiding en context

 

Het college van burgemeester en schepenen wordt door het Departement Omgeving (Vlaamse Overheid) gevraagd advies uit te brengen voor de omgevingsvergunningsaanvraag van Humberto Van Nunen namens Agentschap Wegen en Verkeer gevestigd te Koning Albert I-laan 1 te 8200 Brugge, voor het aanleggen van een carpoolparking, op een perceel gelegen Vichtesteenweg, op het openbaar domein.

 

Motivering

 

Het college van burgemeester en schepenen onderzoekt de vermelde aanvraag, rekening houdend met de terzake geldende wettelijke bepalingen en motiveert haar beslissing als volgt:

 

  1. Stedenbouwkundige basisgegevens

 

Gewestplan

De aanvraag situeert zich in het bij koninklijk besluit van 4 november 1977 vastgestelde origineel gewestplan Kortrijk met als bestemming bosgebied (voor het gedeelte parking) en in het algemeen gewestplan goedgekeurd op 10 november 1998  met als bestemming regionaal bedrijventerrein met openbaar karakter (voor het gedeelte heraanleg van de bestaande weg).

 

Ruimtelijk uitvoeringsplan

     De aanvraag ligt in een gebied waarvoor een gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan ‘Grens afbakening regionaalstedelijk gebied Kortrijk’ door de Vlaamse Regering werd vastgesteld op 20 januari 2006.

     De aanvraag is gelegen binnen de grenzen van het gewestelijk RUP Ventilus, definitief vastgesteld op 22 maart 2024.

     De aanvraag is gelegen binnen de grenzen van het provinciaal ruimtelijke uitvoeringsplan Solitaire vakantiewoningen – Interfluvium, zoals vastgesteld door de deputatie op 25 juni 2015.

     De aanvraag is niet gelegen binnen de grenzen van een goedgekeurd gemeentelijk ruimtelijk uitvoeringsplan.

 

Bijzonder plan van aanleg

De aanvraag is niet gelegen binnen de grenzen van een goedgekeurd bijzonder plan van aanleg.

 

Verkaveling

De aanvraag is niet gelegen binnen de grenzen van een goedgekeurde niet-vervallen verkaveling.

 

Bepaling van het plan dat van toepassing is op de aanvraag 

Het gewestplan is van toepassing op de aanvraag.

 

Overeenstemming met dit plan

De aanvraag wijkt deels af van de vigerende voorschriften en is deels conform de vigerende voorschriften.

 

Stedenbouwkundige verordeningen

Voor het perceel zijn de volgende stedenbouwkundige verordeningen relevant:

     Algemene bouwverordening inzake wegen voor voetgangersverkeer, goedgekeurd bij besluit van de Vlaamse Regering van 29 april 1997.

     Gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake toegankelijkheid, goedgekeurd bij besluit van de Vlaamse Regering van 5 juni 2009 (en latere wijzigingen).

     Gewestelijke verordening inzake hemelwater, goedgekeurd bij besluit van de Vlaamse Regering van 10 februari 2023.

     Gewestelijke stedenbouwkundige verordening voor publiciteitsinrichtingen, goedgekeurd bij besluit van de Vlaamse Regering van 12 mei 2023.

     Gemeentelijke algemene bouwverordening inzake vellen van hoogstammige bomen, vastgesteld door de gemeenteraad in zitting van 22 maart 1974 en goedgekeurd bij KB op 4 juli 1974.

 

  1. Historiek

Relevante stedenbouwkundige vergunningen

Er zijn geen voorgaande vergunningen gekend voor het betrokken goed.

 

Relevante milieuvergunningen

Er zijn geen voorgaande vergunningen gekend voor het betrokken goed.

 

Relevante omgevingsvergunningen

Er zijn geen voorgaande vergunningen gekend voor het betrokken goed.

 

  1. Beschrijving van de omgeving en de aanvraag

 

3.1 Beschrijving van de omgeving

De eigendom is gelegen langs de Vichtesteenweg op ongeveer 1,20 km ten zuidoosten van de kern van Deerlijk. De Vichtesteenweg is een voldoende uitgeruste gemeenteweg die op deze locatie doodlopend is. De weg sluit aan op de N36 die een gewestweg is.Het perceel is grotendeels bebost en de aanvraag heeft ook betrekking op een deels verharde zone.

De omgeving is een stedelijke omgeving die gekenmerkt wordt door een menging aan functies, zoals wonen, bedrijvigheid, hoogspanningsmast en afrittencomplex. De 2 aanwezige woningen langs deze straat zijn eengezinswoningen. De aanpalende bedrijven ontsluiten niet via de Vichtesteenweg (behoudens in noodsituaties) maar ontsluiten naar Ter Donkt.

 

3.2 Beschrijving van de aangevraagde stedenbouwkundige handelingen

De aanvrager wenst, ter aanvulling van de reeds bestaande carpoolparking in Deerlijk, een bijkomende carpoolparking aan te leggen die bestaat uit 48 parkeerplaatsen, waaronder 3 voor mindervaliden en 5 voor groter vervoer zoals busjes. De parkeerplaatsen worden aangelegd in waterdoorlatende verharding, meer bepaald grasbetontegels. De aanleg van de parking impliceert ook nieuwe verharding. Deze heeft een oppervlakte van 447 m² en wordt aangelegd ifv de toegankelijkheid van de hoogspanningscabine, de fietsenstalling, de parkeerzone en het noodzakelijke keerpunt. De rijweg wordt verbreed en heraangelegd in uitgewassen beton.

Daarnaast wenst de aanvrager te voorzien in laadinfrastructuur voor elektrische wagens. Hiervoor dient een hoogspanningscabine te worden geplaatst. Deze cabine meet 3,70 m bij 2,70 m en heeft een hoogte van 2,40 m.

Voor de realisatie van de carpoolparking zal 710 m² bos worden gerooid. Dit zal gecompenseerd worden door de heraanplant van nieuw bos langs de Sint-Elooistraat in Deerlijk die zal bestaan uit streekeigen beplanting.

Teneinde de carpoolparking aan te duiden, wordt een totem voorzien met aanduiding van de parking en de laadinfrastructuur. De totem heeft een hoogte van 4 m, het bord zelf meet 0,80 m bij 0,80 m.

 

3.3 Beschrijving van de aangevraagde ingedeelde inrichtingen of activiteiten

De aanvraag heeft geen betrekking op een ingedeelde inrichting of activiteit.

 

3.4 Beschrijving van de aangevraagde vegetatiewijziging

Voor de realisatie van de carpoolparking zal 710 m² bos worden gerooid. Het betreft een jong loofbos ten noorden van de Vichtesteenweg. Het rooien van het bos gebeurt enerzijds in functie van de aanleg van de parkeerplaatsen en de nieuwe fietsenstalling en anderzijds in functie van de aanleg van een groene berm naar waar het regenwater dat op de parking valt kan afwateren.

De te ontbossen zone zal gecompenseerd worden door de heraanplant van nieuw bos langs de Sint-Elooistraat in Deerlijk met compensatiefactor x2. De te bebossen zone heeft een diepte van 11,39 m ten opzichte van de Sint-Elooistraat op een lengte van 127,68 m.

Er zal worden gestreefd naar een zo ruim mogelijke menging van streekeigen heesters en bomen. In het dossier is geen bebossingsplan opgenomen noch zijn de soorten beplanting verder gedefinieerd.

In het projectgebied zelf zullen eveneens 4 nieuwe bomen aangeplant worden tussen de parkeervakken.

 

  1. Openbaar onderzoek/raadpleging aanpalende eigenaar

 

De aanvraag werd onderworpen aan een openbaar onderzoek. Het openbaar onderzoek vond plaats van 7 juli 2025 tot 5 augustus 2025. Tijdens de periode van het openbaar onderzoek werden er 2 bezwaarschriften ingediend.

 

Het eerste bezwaarschrift bevat samengevat onderstaande elementen:

        Er werd eerder aangegeven dat er langs dit doodlopend stuk weg geen extra verkeer meer zou passeren.

        De impact op de bestaande woningen zal groot zijn gezien er geen uitwijkmogelijkheden zijn ter hoogte van de woning voor het op en afrijden van de opritten.

        Gezien de huidige drukte van het kruispunt, zullen er in de toekomst onvermijdelijk conflictsituaties ontstaan voor wie van de aan te leggen carpoolparking richting Harelbeke wil rijden met het verkeer dat van uit Deerlijk centrum komt. Veiligheid is hier een zeer cruciaal punt.

        Er wordt aangegeven dat het veiliger en beter zou zijn om de huidige carpoolparking uit te breiden ipv nieuwe in- en uitritten te maken op het drukke kruispunt.

 

Het tweede bezwaarschrift bevat samengevat onderstaande elementen:

        Er werd eerder door de gemeente Deerlijk aangegeven dat er geen bijkomend verkeer zou passeren in de straat.

        De verkeersveiligheid op het kruispunt van N36 met de Vichtesteenweg zal in het gedrang komen door het bijkomend verkeer. Dit kruispunt is op heden al druk en levert gevaarlijke situaties op, vooral met het fietsverkeer dat langs N36 fietst.

        Er zal overlast ontstaan door extra verkeer voor de bewoners van de Vichtesteenweg.

        Er zal wanorde ontstaan op de carpoolparking door wild parkeren en sluikstorten wat ongedierte zal aantrekken. Er wordt aangegeven dat deze problematieken op heden al aanwezig zijn op de bestaande carpoolparking langs de Vichtesteenweg.

        Het kappen van de groenzone zal leiden tot het wegnemen van de buffer voor geluidsoverlast en fijn stof en zal zorgen voor een verminderde biodiversiteit. Bijkomend ligt de zone in overstromingsgevoelig gebied en zal het kappen van de groenzone ook een impact hebben op de waterhuishouding.

        Door het aanleggen van de carpoolparking zal er makkelijker toegang zijn voor criminaliteit. Op heden is deze problematiek al aanwezig.                  

 

  1. Adviezen

Het dossier werd door de vergunningenverlenende overheid voor advies overgemaakt aan:

        Elia Asset NV

        Agentschap voor Natuur en Bos

        Gemeentebestuur Deerlijk

 

  1. Project-MER of OVR (ingeval van toepassing)

De aanvraag valt niet onder de bijlage I of II van het besluit van de Vlaamse Regering van 10 december 2004. Project-MER of OVR is niet van toepassing op voorliggende aanvraag.

 

  1. Inhoudelijke beoordeling van het dossier

Op basis van de hierboven vermelde overwegingen wordt tot de volgende beoordeling van het dossier gekomen.

 

7.1 Planologische toets

De aanvraag dient getoetst te worden aan de stedenbouwkundige voorschriften van het gewestplan, meerbepaald aan de voorschriften voor regionaal bedrijventerrein met openbaar karakter .

Artikel 4. - Regionaal bedrijventerrein met openbaar karakter (BVR 10/11/98)

Een regionaal bedrijventerrein met openbaar karakter is bestemd voor de vestiging van bedrijven zoals bedoeld in artikelen 7 en 8, lid 2.1.2. van het koninklijk besluit van 28 december 1972. Het kan evenwel alleen worden gerealiseerd door de overheid. Bij de inrichting van het gebied zal ten zeerste rekening worden gehouden met de natuurlijke en landschappelijke kwaliteiten van het terrein en de onmiddellijke omgeving. Het karakter van het terrein, de aard van de activiteiten, de omvang van de bebouwing, het architecturaal karakter, de breedte en de wijze van aanleg van de omringende bufferzone. De Vlaamse Regering kan bepalen dat een bijzonder plan van aanleg voorafgaand aan de ontwikkeling van dat gebied dient goedgekeurd te worden.

 

De aanvraag dient eveneens getoetst aan de voorzieningen van het gewestplan, zijnde bosgebied.

In deze zone gelden de stedenbouwkundige voorschriften van art. 12.4.2. van het koninklijk besluit van 28 december 1972 betreffende de inrichting en de toepassing van de ontwerpgewestplannen en de gewestplannen. Deze voorschriften luiden als volgt :

De bosgebieden zijn de beboste of de te bebossen gebieden, bestemd voor het bosbedrijf.  Daarin zijn gebouwen toegelaten noodzakelijk voor de exploitatie van en het toezicht op de bossen, evenals jagers - en vissershutten, op voorwaarde dat deze niet kunnen gebruikt worden als woonverblijf, al ware het maar tijdelijk.

 

Het gevraagde wijkt grotendeels af van de gewestplanbestemming en hiervoor wordt toepassing gemaakt van artikel 4.4.7 §2 van de VCRO voor wat betreft handelingen van algemeen belang die een beperkte impact hebben en van het besluit van de Vlaamse Regering tot aanwijzing van handelingen in de zin van ondermeer artikel 4.4.7 §2 waarin het volgende gesteld wordt:

Art. 4.4.7§2

“§2. In een vergunning voor handelingen van algemeen belang die een ruimtelijk beperkte impact hebben, mag worden afgeweken van stedenbouwkundige voorschriften en verkavelingsvoorschriften. Handelingen van algemeen belang kunnen een ruimtelijk beperkte impact hebben vanwege hun aard of omvang, of omdat ze slechts een wijziging of uitbreiding van bestaande of geplande infrastructuren of voorzieningen tot gevolg hebben.”

 

Besluit van de Vlaamse Regering tot aanwijzing van de handelingen in de zin van artikel 4.1.1, 5°, artikel 4.4.7, §2, en artikel 4.7.1, §2, tweede lid, van de Vlaamse codex ruimtelijke ordening en tot regeling van het vooroverleg met de Vlaamse bouwmeester, Hoofdstuk III de handelingen van algemeen belang die een ruimtelijk beperkte impact hebben of als dergelijke handelingen beschouwd kunnen worden.

Art. 3.

§ 1. Als handelingen van algemeen belang die een ruimtelijk beperkte impact hebben, als vermeld in artikel 4.4.7, § 2, van de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening, worden de handelingen beschouwd die betrekking hebben op :

1° de aanleg, wijziging of uitbreiding van openbare fiets-, ruiter- en wandelpaden, en andere paden voor de zwakke weggebruiker;

3° de wijziging of uitbreiding van gemeentelijke verkeerswegen tot maximaal twee rijstroken;

4° de aanhorigheden en kunstwerken bij lijninfrastructuren;

10° de aanleg, wijziging of uitbreiding van infrastructuren en voorzieningen met het oog op de omgevingsintegratie van een bestaande of geplande infrastructuur of voorziening, zoals bermen of taluds, groenvoorzieningen en buffers, werkzaamheden in het kader van natuurtechnische milieubouw, geluidsschermen en geluidsbermen, grachten en wadi's, voorzieningen met het oog op de waterhuishouding en de inrichting van oevers;

§ 2. Naast de handelingen, vermeld in paragraaf 1, kunnen de volgende handelingen van algemeen belang beschouwd worden als handelingen van algemeen belang die een ruimtelijk beperkte impact hebben als vermeld in artikel 4.4.7, § 2, van de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening. De handelingen hebben betrekking op :

2° de aanleg, wijziging of uitbreiding van :

b) ondergrondse of gelijkvloerse openbare park-and-rideparkings en carpoolparkings die ruimtelijk aansluiten bij of liggen binnen op- en afritcomplexen;

De aanvraag voldoet aan deze afwijkingsbepalingen gezien de werkzaamheden op zich beperkt zijn, de aansluiting gezocht werd op een bestaande infrastructuur en de aanvraag bijdraagt aan duurzame mobiliteit.

 

7.2 Decretale beoordelingsgronden

Voldoende uitgeruste weg (artikel 4.3.5.,VCRO)

De aanvraag is gelegen aan een voldoende uitgeruste weg, zijnde een weg die met duurzame materialen is verhard en voorzien is van een elektriciteitsnet. Tevens voldoet de weg aan de uitrustingsvoorwaarden die worden gesteld in stedenbouwkundige voorschriften of vereist worden door de plaatselijke toestand, waaronder de voorzieningen die in de gemeente voorhanden zijn en het ruimtelijk beleid van de gemeente.

Bedrijfswoningen (artikel 4.3.6.,VCRO)

De aanvraag voorziet niet in de oprichting van een bedrijfswoning waardoor de bepalingen van artikel 4.3.6 van de Vlaamse codex ruimtelijke ordening niet van toepassing zijn.

Toegankelijkheid (artikel 4.3.7.,VCRO)

Artikel 4.3.7. van de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening bepaalt dat de stedenbouwkundige vergunning voor de handelingen, vermeld in artikel 4.2.1, 1°, 6°, 7° en 8°, niet wordt verleend wanneer niet is voldaan aan de bij of krachtens de wet of het decreet gestelde regelen betreffende toegang van personen met een functiebeperking tot openbare wegen en tot voor het publiek toegankelijke onroerende goederen.

De aanvraag dient getoetst te worden aan de bepalingen van de gewestelijke stedenbouwkundige verordening toegankelijkheid. Er worden 3 parkeerplaatsen voorzien als voorbehouden plaatsen voor mindervaliden, wat voldoet aan de 6 % van het totale aantal (42) zoals opgelegd in de verordening. Deze parkeerplaatsen worden volledig verhard voorzien om de toegankelijkheid ervan nog meer te garanderen dan bij de gewone parkeervakken.

Rooilijnen, achteruitbouwstroken en reservatiestroken (artikel 4.3.8.,VCRO)

De werkzaamheden worden niet getroffen door een rooilijn, reservatiestrook of achteruitbouwstrook.

Rioleringstoets (artikel 4.3.9.,VCRO)

De aanvraag betreft geen bouw of herbouw van een gebouw waarin de lozing van huishoudelijk afvalwater voorzien wordt. Bijgevolg is de rioleringstoets niet van toepassing.

 

7.3 Watertoets (decreet integraal waterbeleid)

Hoofdstuk III, afdeling I, artikel 8 van het decreet van 18 juli 2003 betreffende het algemeen waterbeleid (Belgisch Staatsblad 14 november 2003) legt bepaalde verplichtingen op, die de watertoets worden genoemd. Deze watertoets houdt in dat de eventuele schadelijke effecten van het innemen van ruimte ten koste van de watersystemen worden ingeschat.
De omzendbrief OMG/2022/1 ‘Richtlijnen voor de toepassing van een klimaatbestendige watertoets en de vrijwaring van het waterbergend vermogen in signaalgebieden’ reikt richtlijnen aan voor het toepassen van het nieuwe watertoetsbesluit, alsook voor het vrijwaren van watergevoelige gebieden.

 

Het betrokken goed is volgens de fluviale overstromingskaart niet gelegen binnen een overstromingsgevoelige zone. Het betrokken goed is volgens de pluviale overstromingskaart deels gelegen in een zone met kleine overstromingskans onder klimaatverandering.

Er dringen zich in het kader van de watertoets geen maatregelen op inzake overstromingsvrij bouwen of beperkingen inzake de inname van komberging.

 

In het ontwerp zal een nieuwe rijweg in beton aangelegd worden. De parkeerplaatsen zullen uit waterdoorlatende betongrasdallen bestaan. Parallel aan de rijweg met parkeerplaatsen wordt een wadi aangelegd. Deze beide infiltratievoorzieningen worden op elkaar aangesloten waarbij de parkeerplaatsen kunnen overlopen naar de wadi (groenbermen). De zuidelijke rijhelft van de weg watert conform de bestaande toestand af naar de bestaande gracht in het zuiden.

Al het hemelwater zal bijgevolg bovengronds geïnfiltreerd worden, waardoor er geen RWA-leiding nodig is. Ook een DWA-leiding is niet nodig aangezien er op heden of in de toekomst geen huishoudelijke IE’s of industriële IE’s worden aangesloten richting het projectgebied.

Op basis van de informatie in de hydraulische nota gevoegd in het dossier kan geconcludeerd worden dat voldaan is aan de gewestelijke stedenbouwkundige verordening inzake hemelwater en kan bijgevolg in alle redelijkheid geoordeeld worden dat het schadelijk effect beperkt zal zijn.

 

7.4 Mer-screening

De aanvraag heeft betrekking op een activiteit die voorkomt op de lijst van bijlage III van het projectme.r.-besluit, meer bepaald: categorie 10.b) stadsontwikkelingsprojecten, met inbegrip van de bouw van winkelcentra en parkeerterreinen (projecten die niet onder bijlage II vallen).

Bijgevolg moet een project-m.e.r.-screening gebeuren.

Bij het volledigheids- en ontvankelijkheidsonderzoek werd geconcludeerd dat geen milieueffectenrapport moet opgemaakt worden vanuit volgende motivatie:

“Deze screening is opgenomen in de aanvraag en de belangrijkste elementen kunnen als volgt worden samengevat:

        Mobiliteit: de aanvraag voorziet in de aanleg van een carpoolparking. De huidige carpoolparking in de buurt is oververzadigd en uitbreiding dringt zich op. Er wordt hiermee ingezet op duurzame mobiliteit, dit zal an sich geen significant bijkomend verkeer aantrekken.

        Tijdens de aanlegfase kunnen gebruikelijke hindereffecten optreden, zoals op vlak van geluid, bodem, trillingen. De effecten zijn van tijdelijke aard, de projectzone ligt ook vlak naast de snelweg, de hinder zal beperkt zijn. Op vlak van mogelijke bodemeffecten wordt de regelgeving nageleefd.

        Biodiversiteit: Voor het realiseren van de carpoolparking zal 710 m² bos gerooid moeten worden. Dit zal worden gecompenseerd door de heraanplant van nieuw bos. Het rooien van de bomen zal  plaatsvinden buiten het broedseizoen.

Uit bovenstaand onderzoek blijkt dat de aanvraag afdoende werd getoetst aan de relevante selectiecriteria zoals opgenomen in bijlage II van het DABM. Er wordt vastgesteld dat in het licht van de kenmerken van het project, de plaatselijke omstandigheden en de kenmerken van zijn potentiële effecten, er op basis van de gegevens in de aanvraag geen aanzienlijke gevolgen voor het milieu zijn en een project-MER redelijkerwijze geen nieuwe of bijkomende gegevens over aanzienlijke milieueffecten zal bevatten. Bijgevolg moet er voor onderhavige aanvraag geen milieueffectenrapport worden opgemaakt.”

 

7.5 Stikstoftoets

Voor omgevingsvergunningsaanvragen waarover beslist moet worden in overeenstemming met de bepalingen van het Stikstofdecreet, moet de impactscore berekend zijn op de wijze bepaald in het Stikstofdecreet.

In voorliggende aanvraag zal extra verkeer gegenereerd worden na de aanlegfase waardoor de impactscore berekend dient te worden. In het omgevingsvergunningsdossier is een addendum stikstofdepositie toegevoegd die betrekking heeft op de uitwerking van een voortoets ter evaluatie van eutrofiërende (en verzurende) deposities op nabijgelegen Natura2000 gebieden.

De afstand tot het dichtstbijzijnde habitatrichtlijngebied ligt op ca 5,80 km en de kritische depositiewaarde (KDW) bedraagt 15. De conclusie uit de nota stelt dat de stikstofemissies gegenereerd door de aanlegfase en de fase na aanleg niet boven de 1%-drempelwaarde komt en een passende beoordeling bijgevolg niet nodig is.

 

7.6 Natuurtoets

Volgens de natuurtoets blijkt dat geen onvermijdbare schade aan belangrijke natuurwaarden wordt veroorzaakt gezien de aantasting van de natuurwaarden door het rooien van een deel van het bos gecompenseerd wordt en dat bijgevolg de natuur noch in kwantiteit noch in kwaliteit zal verminderen.

Er wordt in het dossier voorgesteld om de te ontbossen zone te compenseren door de heraanplant van nieuw bos langs de Sint-Elooistraat in Deerlijk, op een deel van het perceel afdeling 2, sectie D, nummer 307D en dit met compensatiefactor x2. De te bebossen zone heeft bijgevolg een diepte van 11,39 m ten opzichte van de Sint-Elooistraat op een lengte van 127,68 m. Hiervoor is in het dossier een boscompensatievoorstel opgenomen.

Op 7 augustus 2025 heeft het gemeentebestuur van Deerlijk kennis genomen van het ongunstig advies van het Agentschap Natuur en Bos in verband met het boscompensatievoorstel. Indien het niet mogelijk is om de boscompensatie uit te voeren op het voorgestelde perceel langs de Sint-Elooistraat of op het grondterrein van de gemeente Deerlijk, kan er akkoord gegaan worden met een financiële compensatie.

 

7.7 Erfgoed-/archeologietoets

Niet van toepassing.

 

7.8 Mobiliteit – MOBER (transport en verkeersveiligheid)

Zie toetsing goede ruimtelijke ordening, parkeren en verkeersaantrek.

 

7.9 Decreet grond- en pandenbeleid

Gezien de beperkte omvang/aard van het project zijn geen normen of percentages betreffende de verwezenlijking van een bescheiden woonaanbod van toepassing.

 

7.10 Milieuaspecten

Niet van toepassing.

 

7.11 Goede ruimtelijke ordening

Voor de beoordeling van de goede ruimtelijke ordening wordt de aanvraag getoetst aan de hand van de aandachtspunten en criteria zoals vermeld in artikel 4.3.1 § 2 van de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening, voor zover noodzakelijk en relevant.

 

Functie:

De aanvraag heeft een algemeen belang. Deze carpoolparking moet gezien worden als een aanvulling op de bestaande carpoolparking aan de andere zijde van het kruispunt N36-Vichtesteenweg, kant centrum, waarbij de bestaande capaciteit niet langer voldoet.

Door de aanleg van parkings voor carpooling en P&R's én het optimaal uitrusten van deze parkings, wordt het gemeenschappelijk vervoer bevorderd. Zo ontstaat er minder verkeersdruk op het hoofdwegennet in het Vlaams Gewest. Het gebruik van carpoolparkings brengt een heel aantal voordelen met zich mee. De focus ligt op een duurzame en vlotte mobiliteit.

De omgeving is gekenmerkt door zowel eengezinswoningen, bedrijfsgebouw en hoogspanningsmast zodat de inrichting van een extra parking zich functioneel zal inpassen in deze omgeving.

 

Inplanting en ruimtegebruik:

De parking wordt ingericht palend aan de bestaande wegenis waardoor de uitbreiding met verharding zo beperkt mogelijk gehouden wordt en dit bijgevolg na de werken een compact geheel vormt.  

 

Bouwvolume, gabarit en verschijningsvorm:

De aanvraag heeft in hoofdzaak betrekking op infrastructuurwerken en de luifel ter hoogte van de fietsenstalling is heel beperkt waardoor het gevraagde qua volume, verschijningsvorm en gabarit inpasbaar is in de betreffende omgeving.

 

Parkeerplaatsen en verkeersaantrek:

De circulatie voor gemotoriseerd verkeer wijzigt niet aangezien de locatie momenteel reeds gebruikt wordt voor autoverkeer, weliswaar in een veel beperktere mate. Er zal meer verkeer gegenereerd worden gezien de aard van het terrein wijzigt naar een carpoolparking, zij het in beperkte mate. Aangezien de carpoolparking een doodlopende weg vormt, zal er enkel bestemmingsverkeer zijn, geen doorgaand verkeer, wat de intensiteit beperkt houdt.

 

Er wordt verwacht dat de beperkte toename van de intensiteit niet onmiddellijk een negatief gevolg zal hebben op de weg langs de carpoolparking, noch op het kruispunt. De conflictsituaties zijn ter hoogte van de parking immers beperkt (slechts 2 woningen en een nooduitgang voor het aanpalend bedrijf). In een bezwaar wordt aangegeven dat er mogelijks conflictsituaties kunnen ontstaan en wordt de veiligheid van het kruispunt in vraag gesteld. Het is aan te nemen dat het niet geheel duidelijk is op welke manier gekruist moet worden met het verkeer komende van Deerlijk centrum en het verkeer van de carpoolparking dat opdraait naar Harelbeke. Aangezien geen linksaf-stroken aanwezig zijn wordt ervan uitgegaan dat rechts kruisen hier van toepassing is, zoals de wegcode voorschrijft. Het aantal kruisbewegingen zal echter beperkt zijn door de beperkte intensiteit en de verwachting dat een deel van de wagens zal afslaan richting het E17-complex.

 

Op heden is het niet evident om aan het kruispunt met de Vichtesteenweg links af te slaan richting Harelbeke. De onduidelijkheid van de kruisbewegingen op het kruispunt met de kunnen zorgen voor een veiligheidsproblematiek.

 

Momenteel omvat het kruispunt van de Ringlaan met de Vichtesteenweg een VRI waardoor een bijsturing van de lichtenregeling mogelijk is, afhankelijk van intensiteiten en eventuele conflictsituaties een bijsturing van de lichtenregeling mogelijk is.

 

Bijgevolg is het wenselijk als voorwaarde op te leggen dat voorafgaand aan de aanleg van de carpoolparking in kaart gebracht moet worden welke maatregelen er noodzakelijk zijn om het afslaan aan het kruispunt te vergemakkelijken en de verkeersveiligheid voor alle weggebruikers te garanderen. Om een vlotte en veilige mobiliteit te garanderen voor het bereiken en verlaten van de parking is het noodzakelijk om een eventuele opnieuw afstemming van de lichtenregeling te bekijken. Bovendien moet de circulatie op het kruispunt zo georganiseerd worden dat de gewenste kruisbewegingen verduidelijkt of conflictvrij worden voor het verkeer vanuit de carpoolparking links afslaand richting Harelbeke t.o.v. het verkeer vanuit de Vichtesteenweg, kant centrum (N36e).

 

De parking wordt voorts multimodaal bereikbaar ingericht door ook in te spelen op fietsenstallingsinfrastructuur. Het fietsparkeren wordt voorzien zo dicht mogelijk bij de N36 om een vlotte verbinding voor de zwakke weggebruiker te garanderen. Ook wordt voorzien in voldoende faciliteiten voor elektrische voertuigen en door een aantal grotere parkeerplaatsen in te richten krijgen ook kleine bestelwagens de mogelijkheid om te parkeren.

 

Groen- en omgevingsaanleg

De landschappelijke integratie van het volledige project is van groot belang gezien de aansluiting met en het behoud van een deel van het bos. Om het geheel een natuurlijke uitstraling te geven en de impact van de parking op de overstromingsgevoeligheid en de bewoonde omgeving zo klein mogelijk te houden wordt zo veel mogelijk gewerkt met infiltrerende materialen en wordt extra groen voorzien (in plaats van maximalisatie parkeerplaatsen).

Voor de aanleg van de parking dient een deel van het bestaande bos gerooid te worden. De insnijding wordt zo beperkt mogelijk gehouden (binnen een strook van ongeveer 6 m vanaf de bestaande weg).

Er zal ook zoveel mogelijk groen voorzien om de carpoolparking een natuurlijke uitstraling te geven door het aanplanten van een 4-tal bomen tussen de parkeerplaatsen.

 

Conclusie

Het ontwerp kan mits het naleven van de voorwaarden verenigbaar gemaakt worden met zijn onmiddellijke omgeving en met de goede plaatselijke aanleg.

 

7.11 Resultaten openbaar onderzoek

Alle ingediende bezwaarschriften zijn tijdig ingediend en worden bijgevolg ontvankelijk verklaard.

De vergunningverlenende overheid dient de bezwaren te behandelen.

 

7.12 Sloopopvolgplan

Aangezien infrastructuurwerken plaatsvinden waarbij de opbraak gekoppeld aan de aanleg of het onderhoud van infrastructuur met een volume van de werken groter dan 250 m³ uitgevoerd worden, is een sloopopvolgingsplan noodzakelijk. In het dossier is een sloopopvolgplan toegevoegd, opgemaakt door TEC nv.

 

Juridische gronden

 

     Algemene basisbevoegdheid: Art. 56, § 2 Decreet Lokaal Bestuur

     Andere:

     Besluit van de Vlaamse Regering van 27 november 2015 tot uitvoering van het decreet betreffende de omgevingsvergunning

     Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening van 15 mei 2009 en zijn wijzigingen

 

Financiën

 

De beslissing heeft geen financiële gevolgen.

 

BESLUIT

 

Artikel 1

 

Het college van burgemeester en schepenen besluit een voorwaardelijk gunstig advies uit te brengen aan het Departement Omgeving (Vlaamse Overheid) betreffende de omgevingsvergunningsaanvraag. Er dient voldaan te worden aan volgende stedenbouwkundige voorwaarde:

        Voorafgaand aan de aanleg van de carpoolparking dient in kaart gebracht te worden welke maatregelen er noodzakelijk zijn om een vlotte en veilige mobiliteit te garanderen zowel voor het bereiken en verlaten van de parking als de verkeersbewegingen op het kruispunt met de Vichtesteenweg. Een eventuele opnieuw afstemming van de lichtenregeling moet bekeken worden en de circulatie op het kruispunt moet zo georganiseerd worden dat de gewenste kruisbewegingen verduidelijkt of conflictvrij worden voor het verkeer vanuit de carpoolparking links afslaand richting Harelbeke t.o.v. het verkeer vanuit de Vichtesteenweg, kant centrum (N36e).

 

 

 

 

Publicatiedatum: 21/08/2025
Disclaimer

Publicatie LBLOD

De applicatie "Meeting.burger" helpt lokale besturen bij het aanmaken, annoteren en publiceren van agenda's, besluiten en notulen volgens het principe van gelinkte open data.

Wanneer een publicatie wordt uitgevoerd, wordt er een expliciete "bundel" van het document opgeslagen. Op dat moment is het document inhoudelijk niet meer aanpasbaar door de gebruiker. Deze "bundel" bestaat uit:

Al deze gegevens staan op een aparte publicatie omgeving die beveiligd toegankelijk is voor een beperkt aantal personen.